Jak dbać o ekran dotykowy, aby nie pojawiły się na nim zarysowania, kurz i innego rodzaju drobne defekty? Chociaż producenci stosują odporne za zadrapania szkło wysokiej jakości (tak zwane Gorilla Glass), to jednak liczne zdjęcia w sieci dowodzą, iż nawet ono nie jest w stanie przetrwać niektórych uszkodzeń, upadków i uderzeń. Niektórzy kupują specjalne naklejki wykonane z włókien poliwęglanowych (tak zwana folia ochronna), inni zaś nie są w stanie znieść jej obecności na ekranie urządzenia. Właściwe dbanie o ekran dotykowy pozwoli nie tylko dłużej cieszyć się sprawnie działających multimedialnym gadżetem i zabezpieczy go przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale przede wszystkim wpłynie na jego dobry wygląd zewnętrzny.
Jeszcze nie spotkałem się z przypadkiem, aby producent naprawił wady ekranu wynikające z błędów fabrycznych urządzenia. Najczęściej winę za wszelkie usterki ponosi klient, który nie przestrzega zaleceń producenta, tym samym pozbawiając go prawa do bezpłatnej naprawy. Warto mieć na uwadze, iż to właśnie wszelkie usuwanie usterek związanych bezpośrednio z ekranem dotykowym są najbardziej kosztowne, dlatego lepiej wcześniej się zabezpieczyć i prawidłowo dbać o ekran dotykowy, niż potem wydawać pieniądze na drogie naprawy (często rozpoczynające się od 300-500złotych!).
Dbanie o ekran zimą | Dbanie o ekran latem | Uniwersalne porady |
Unikać dużych różnić temperatur.
Nie wystawiać urządzenia bezpośrednio na działanie mrozu oraz opadów.
|
Nie wystawiać na działanie promieni słonecznych.
Nigdy nie kładź urządzenia na piasku, trawie i innej powierzchni bezpośrednio na ziemi.
|
Do czyszczenia używać ściereczek z mikrofibry.
Bezwzględnie unikać kontaktu z wodą, tłuszczem i środkami chemicznymi. Warto sięgnąć po specjalne środki do czyszczenia ekranów dotykowych. Zanieczyszczenia portów wejść/wyjść można się pozbyć przy pomocy patyczków do uszu lub wykałaczek. Warto stosować zaślepki do gniazd.
|
Powyższe porady dotyczą wszystkich ekranów dotykowych: zarówno w smartfonach, smartwatchach, tabletach, jak i urządzeniach GPS i innych urządzeniach dotykowych (pralki, telewizory, aparaty cyfrowe). Innym, ważnym problemem jest nacisk wywierany na ekran, który powoduje zniszczenie panelu dotykowego i brakiem reakcji w przypadku dotyku. Panowie nie powinni nosić telefonów w kieszeniach spodni (wtedy nie trudno o zarysowania powstałe przez klucze lub monety), a panie nie mogą go bezwładnie rzucać do torebki (gdzie często znajdują się resztki jedzenia oraz butelki z napojami). Dodatkową ochronę zapewniają pokrowce i futerały, na których kupnie lepiej nie oszczędzać.