Nowy komputer: laptop czy tradycyjny PC?

Komputer czy laptopIdziemy do sklepu, by kupić nowy komputer i dostajemy zawrotu głowy. Ogrom cen, modeli i promocji może przytłoczyć klienta i spowodować, że zapomni tak naprawdę jakiego sprzętu poszukuje. Przed wyjściem do sklepu warto wziąć kartkę i długopis do ręki, by zapisać do czego tak naprawdę będziemy korzystać ze sprzętu i jaki model wybrać: tradycyjny komputer PC czy nowoczesne laptop?

Po co mi nowy komputer?

Wbrew pozorom, to najważniejsze pytanie, jakie musi sobie postawić każdy użytkownik. Będzie służył do grania, prac biurowych czy przeglądania internetu? A może ma być wykorzystywany do profesjonalnego korzystania w programów graficznych lub do zaawansowanego programowania? W zależności od przeznaczenia należy rozpatrywać poszczególne parametry urządzenia. Nie zawsze opłaca się kupować sprzętu w promocji, bowiem często sklepy eksponują jedną zaletę sprzętu, jednocześnie ukrywając pozostałe słabe elementy, np. komputer posiada bardzo dobry procesor, ale słabą kartę graficzną z małą ilością pamięci.

procesor cpu

Procesor – serce każdego komputera

Laptop czy PC?

Laptop

PC

·         Lekkie i przenośne urządzenie, które można ze sobą zabierać;

·         Idealne do surfowania w sieci i oglądania filmów;

·         Pobiera mniej energii niż tradycyjny komputer;

·         Można na nim pracować nawet w przypadku przerw w dostanie prądu;

·         Tańszy wybór niż w przypadku PC;

·         Zajmuje mało miejsca („wszystko w jednym”);

·         Najlepsze rozwiązanie dla graczy i informatyków;

·         Możliwość rozbudowy poszczególnych modułów;

·         Praktycznie nieograniczona przestrzeń dyskowa;

·         Możliwość podłączenia wielu dodatkowych urządzeń, np. telewizora typu smart;

·         Dłuższa żywotność urządzenia dzięki możliwości dowolnej konfiguracji i wymianie poszczególnych podzespołów na lepszy model;

płyta główna

Płyta główna – szkielet każdego komputera

Tradycyjny komputer PC posiada dwie wady: brak mobilności i nieco droższe podzespoły, niemniej nie może się równać wydajnością w porównaniu do laptopa. Jeśli nie ma potrzeby zabierania go ze sobą do pracy to warto zainwestować w klasyczny model sprzętu.

Laptop w łóżku

Główna zaleta laptopa to mobilność

PC: gotowy model czy składany na zamówienie?

Tak naprawdę zależy to od stylu życia i posiadanego budżetu. Najlepszym rozwiązaniem jest zamówienie poszczególnych elementów wyposażenia komputera i własnoręcznie złożenie sprzętu (lub powierzenie tego zadania dla informatyka). Pozwala to na kupno podzespołów najlepszej jakości, odpowiednio dopasowanych do potrzeb klienta. Nie trzeba wybierać między lepszą matrycą a gorszym procesorem lub dużą ilością pamięci i słabą kartą graficzną. To nieco droższe, lecz jednocześnie najskuteczniejsze rozwiązanie.

karta graficzna

Mocna karta graficzna to marzenie każdego gracza

Leave a Reply