Co decyduje o cenie inteligentnego zegarka?

Ile kosztuje smartwatchIle kosztuje smartwatch? Czy można nabyć dobrej klasy sprzęt za mniej niż 500zł? Niekoniecznie, ponieważ ze smartwatchami jest podobnie jak w przypadku smartfonów i laptopów. Można tanio, ale po co? By po kilku miesiącach reklamować sprzęt u producenta lub kupować kolejny? W jakiej cenie można nabyć dobry smartwatch i dlaczego tak szybko wypiera tradycyjne odmierzacze czasu?

Funkcjonalność ponad elegancję

Zegarek w wersji steampunk

Tradycyjny zegarek w wersji steampunk

Elektroniczna rewolucja dotknęła także zegarki. Coraz bardziej do lamusa odchodzą tradycyjne urządzenia. Wynika to z trzech czynników: po pierwsze, dobry sprzęt (czyli ze skórzanym paskiem, wysokiej jakości silnikiem i hartowanym szkłem) kosztuje często powyżej tysiąca złotych. Po drugie, nie każdy zegarek pasuje do konkretnego ubioru. Eleganckie urządzenie świetnie zgrywa się z garniturami i ubraniami typu casual, niemniej nie pasuje do sportowego ubioru lub niezobowiązującej, weekendowej stylizacji. Po trzecie, najważniejsze, w dobie technologicznych odkryć klasyczne zegarki są mało funkcjonalne. Pozwalają jedynie na odmierzanie czasu i… w zasadzie tyle. Z kolei inteligentne zegarki, czyli smartwatche, uzupełniają te wszelkie niedobory. Dobrej klasy gadżet kosztuje tyle, ile klasyczny zegarek renomowanych marek, pasuje do każdego stylizacji męskiej (nieco gorzej wypada w przypadku kobiet, niemniej smartwatche to nadal męska branża) i posiada prawie tyle samo funkcji, ile smartfon.

Dlaczego warto go kupić?

Biały smartwatch

Firmy oferują okrągłe i prostokątne tarcze z metalowymi lub skórzanymi paskami

Zdecydowana większość inteligentnych zegarków posiada system Android, który bez komplikacji umożliwia parowanie z telefonem. Pozwala to na odczytywanie na ekranie smsów, notatek, powiadomień, a także odbieranie rozmów (chociaż przyznaję, że gadanie do ręki wygląda nadal wygląda nieco komicznie), kontrolowanie bicia serca, przeglądanie wiadomości online i robienie zdjęć. Warto odróżniać smartwatche od smarbandów, czyli elektronicznych opasek na rękę dla sportowców. Te pierwsze nie nadają się do treningu ze względu na swoją wagę i większe rozmiary. Z kolei smartband ma za zadanie uzyskiwać informacje na temat organizmu (picie serca, ilość kroków, spalonych kalorii itp.) i przekazywać je bezpośrednio do smartfonu.

Ile kosztuje smartwatch?

Tradycyjny zegarek

Tradycyjne zegarki przegrały bitwę ze smartwatchami

Pierwsze tego typu urządzenia kosztowały tyle, ile drogi smartfon. Na szczęście dziś sytuacja wygląda całkowicie inaczej. Najtańsze elektroniczne gadżety od Samsunga można kupić już za 400zł (model Smart Watch 2), zaś za bardzo dobry smartwatch od Motoroli trzeba zapłacić około tysiąca złotych (mowa o Moto 360). Oczywiście istnieje jeszcze szereg innych modeli i producentów, a także dodatków do sprzętu, jak chociażby głośniki lub obiektywy. Więcej na ten temat możesz znaleźć na tej stronie.

2 komentarze

  1. dron 16 września 2015
    • Jarek 30 września 2015

Leave a Reply