Czarne samochody są ponadczasowe – bez względu na czasy wyglądają niezwykle elegancko i z klasą. Ale wbrew pozorom, to właśnie czarny lakier samochodowy – a nie biały – sprawia najwięcej kłopotów, jeśli chodzi o utrzymanie go w nienagannym stanie. Czy są jakieś sposoby na zadbanie o czarny lakier na samochodzie?
Czarny lakier samochodowy – jakie może sprawiać problemy?
Jeżeli dopiero stoimy przed zakupem samochodu i marzy nam się czarny pojazd, warto wcześniej dowiedzieć się, jakie niedogodności mogą się z tym wiązać. Chyba najczęściej podawanym powodem przeciw jest to, że czarny samochód wyjątkowo szybko się nagrzewa, co jest szczególnie uciążliwe latem. Ale to nie jedyny problem. Czarny lakier samochodowy typu „uni”, czyli bez dodatku żadnych drobinek metalicznych, jest bardzo trudny w utrzymaniu w czystości. Po każdym myciu widać na nim smugi. Również brud jest szybko dostrzegalny.
Równie widoczne są wszelkie rysy i zadrapania. Jeżeli jednak jesteśmy zdecydowani na ten kolor samochodu i zależy nam, by zawsze wyglądał atrakcyjnie, warto poznać kilka trików, które pozwolą nam zadbać o głębię koloru i usunąć wszelkie skazy.
Jak dbać o czarny samochód?
Oczywiście podstawą dbania o czarny samochód jest regularne i dokładne ręczne mycie. Opcjonalnie można skorzystać z myjni bezdotykowej, niemniej automatyczna nie wchodzi w grę. Mycie szczotkami spowoduje powstanie rys, które na czarnym lakierze będą oczywiście wyjątkowo dobrze widoczne. Po umyciu samochodu istotne jest dokładne wysuszenie nadwozia. Niestety, czarny lakier samochodowy doskonale uwydatni każdy zaciek, dlatego też dokładnie wysuszenie jest niezbędne, jeśli chcemy uniknąć powstania smug. Pamiętajmy przy tym, aby podczas wycierania nie przeciągać ręcznikiem do karoserii, lecz wklepywać.
Aby dbać o czarny lakier samochodowy, należy go także zabezpieczyć. Sprawdzą się do tego preparaty typu quick detailer czy quick wax. Istnieją też nieco bardziej zaawansowane formy zabezpieczenia, na przykład powłoka ceramiczna. Trzeba zwrócić szczególną uwagę regularnie myć oraz pielęgnować czarny samochód – tylko wtedy unikniemy powstania rys, które będą go szpecić.