Samochód przed zimą – co należy sprawdzić i wymienić?

Chociaż jesień w tym roku jest wyjątkowo piękna, ciepła i słoneczna, nieuchronnie zbliża się zima. Jest to więc odpowiedni moment, aby przygotować swój samochód przed zimą. Każdy kierowca wie, że zimowa aura jest trudna, nie tylko jeśli chodzi o warunki na drodze, ale również o utrzymanie samochodu w należytym stanie. Co więc warto sprawdzić i wymienić jeszcze przed jej nadejściem?

Samochód przed zimą – podstawowy przegląd

Od czego zatem zacząć jesienny przegląd samochodu? Przede wszystkim warto dokładnie umyć cały pojazd, najlepiej na myjni bezdotykowej, aby woda mogła dotrzeć do każdego zakamarka. Należy to zrobić jeszcze przed pierwszymi przymrozkami, aby woda nie zamarzła gdzieś w szczelinach. samochód przed zimąNastępnie, po dokładnym wyschnięciu pojazdu warto wymienić bądź zabezpieczyć drobne, lecz ważne części, które często się zużywają. Chodzi na przykład o uszczelki w drzwiach oraz prowadnice szyb. Celem jest usunięcie wilgoci i zabezpieczenie silikonem, by później nie przymarzały one do drzwi i szyb. Z uwagi na wzmożoną ilość opadów, przed zimą należy także sprawdzić wycieraczki – w jakim stanie są pióra wycieraczek, czy nie robią smug podczas używania itd. Nie ma sensu ich w jakiś sposób zabezpieczać – jeśli są zużyte, po prostu je wymieńmy. Tak przygotowany samochód przed zimą będzie się o wiele lepiej użytkować, ale to jeszcze nie wszystko.

Akumulator, oświetlenie i opony

Aby samochód był sprawny i bezpieczny, musimy sprawdzić akumulator. Przede wszystkim należy go oczyścić, zwłaszcza klemy, oraz zabezpieczyć wazeliną techniczną. Warto też go podładować, jeżeli napięcie jest niskie. Jeżeli pojawią się jakieś problemy z doładowaniem akumulatora, warto sprawdzić cały układ ładowania i regulator napięcia. Kolejną rzeczą wpływającą na bezpieczeństwo jazdy zimą jest oświetlenie. Zima to czas, gdy szybko zapada mrok, a poranki są mgliste. Dlatego dobrze świecące lampy do podstawa na drodze. Światła należy wyregulować, tak abyśmy mieli dobrą widoczność, ale jednocześnie, by nasz samochód był też dobrze widoczny dla innych użytkowników drogi. Jeżeli jakieś lampki nie działają, koniecznie wymieńmy żarówki. samochód przed zimąNa koniec czeka nas wymiana opon z letnich na zimowe. Nie zwlekajmy z tym za długo, gdyż przyczepność letnich opon do drogi pokrytej lekkim szronem czy nawet zwykłą wodą, jest niebezpiecznie niska. Według zaleceń opony zimowe zakładamy, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Pamiętajmy, że samochód przed zimą wymaga dokładnego przeglądu, a wymienione tu rzeczy to tylko kilka spośród zalecanych czynności. Poważne podejście do tematu pozwoli nam uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek na drodze i podniesie nasze bezpieczeństwo na trasie.

Leave a Reply