Cukrzyca – cichy, niebezpieczny wróg

Nie bez przesady można powiedzieć, że cukrzyca stała się epidemią naszych czasów. Dzieli się ją na dwa podstawowe typy: cukrzyca typu 1 zwykle atakuje w dzieciństwie, a jej wyleczenie wciąż pozostaje zagadką dla lekarzy. Natomiast z cukrzycą typu 2 ma do czynienia aż 90% diabetyków. Jest to podstępna choroba, która nie wynika jedynie z obciążeń genetycznych. Można jednak uchronić się przed nią i to w dość prosty sposób.

Kilka faktów o cukrzycy

U chorych na cukrzycę najbardziej charakterystyczny jest znacznie podwyższony poziom cukru we krwi. Wynika to z zaburzenia u nich procesów odpowiedzialnych za transport cukru z krwiobiegu do komórek potrzebujących energii z cukru. W efekcie uszkodzone zostają ważne narządu oraz upośledzone krążenie, a może to prowadzić do uszkodzenia nerek, utraty wzroku czy amputacji palca lub stopy. Wielu cukrzyków umiera na udar lub zawał.

cukrzyca

Osoby z nadwagą, odżywiające się tłusto, są narażone na cukrzycę.

Powodem, dla którego na cukrzycę typu 2 zapada najwięcej osób, jest znaczna nadwaga i otyłość. Zdaniem ekspertów ryzyko wzrasta w wypadku nagromadzenia tkanki tłuszczowej zwłaszcza w okolicach brzucha, gdyż to właśnie tam znajduje się trzustka i wątroba, a ich stłuszczenie zaburza regulację poziomu krwi.

Jak rozpoznać stan przedcukrzycowy?

Ponieważ chorobę często poprzedza tak zwany stan przedcukrzycowy, osoby będące w grupie podwyższonego ryzyka powinny regularnie sprawdzać poziom cukru. Z racji tego, że stan przedcukrzycowy jest uleczalny, niezwykle ważna jest profilaktyka. Niestety, często przebiega bezobjawowo i można go przeoczyć. Z badań wynika, że ma go nawet 316 milionów osób, które mogą nie mieć tego świadomości.

cukrzyca

Będąc w stanie przedcukrzycowym, koniecznie powinniśmy regularnie sprawdzać poziom cukru we krwi.

Jeżeli więc mamy nadwagę, prowadzimy siedzący tryb życia lub ktoś w rodzinie chorował na cukrzycę, szczególnie trzeba zwracać uwagę na poziom cukru we krwi, gdyż może to właśnie być stan przedcukrzycowy.

Cukrzyca – możesz się przed nią uchronić!

1. Zdrowe odżywianie.
Jak w wielu kwestiach, sposób żywienia ma niebagatelny wpływ na to, czy zapadniemy na cukrzycę, czy też nie. Warto więc wprowadzić kilka zmian w swoich nawykach żywieniowych, na przykład jadać mniejsze porcje, pić wodę, herbatę i kawę zamiast słodkich napojów gazowanych, a żywność rafinowaną zamienić na produkty pełnoziarniste. Ponadto warto wybierać chude mięso i ryby, a także orzechy i fasolę o mniejszej zawartości tłuszczu.cukrzyca

2. Bądź w ruchu.
Kolejna kwestia to aktywność fizyczna – chroni nie tylko przed cukrzycą, ale wieloma innymi schorzeniami. Zażywanie ruchu obniża poziom cukru we krwi i pozwala zachować smukłą sylwetkę. To świetny sposób na spędzanie wolnego czasu, zarówno samemu, jak i z rodziną.cukrzyca

Chociaż nie możemy zmienić swoich uwarunkowań genetycznych, mamy wpływ na to, czy cukrzyca będzie miała warunki do rozwoju. Zdrowy styl życia i dobre nawyki żywieniowe w połączeniu z częstymi badaniami pozwolą nam skutecznie kontrolować tę sprawę.

Leave a Reply