Rodzina to największy skarb, dlatego trzeba o niego odpowiednio dbać i go chronić. Jednym ze sposobów na zapewnienie bliskim stabilnej przyszłości jest ubezpieczenie na życie. Na czym ono polega? I dlaczego warto się na nie zdecydować?
Ubezpieczenie na życie – co to takiego?
Mówiąc krótko, ubezpieczenie na życie to polisa, którą może wykupić osoba dorosła w celu zabezpieczenia finansowego swojej rodziny na wypadek losowych zdarzeń, które postawiły by ją w trudnej sytuacji – na przykład na wypadek śmierci jedynego żywiciela rodziny, nieszczęśliwego wypadku uniemożliwiającego pracę czy jeszcze innych zdarzeń – sami możemy wybrać któreś z tych opcji.

Ubezpieczenia na życie mają na celu przede wszystkim zabezpieczyć naszą rodzinę finansowo na wypadek naszej śmierci. Ten podstawowy pakiet można rozszerzyć o dodatkowe opcje.
Umowę ubezpieczeniową można zawrzeć dożywotnio lub na określony czas. W czasie jej trwania jesteśmy zobowiązani wpłacać określoną sumę pieniędzy, czyli składki, które są odkładane na naszą rzecz. Jeżeli zawarliśmy umowę dożywotnio, zakład ubezpieczeń wypłaci określoną sumę pieniędzy naszym bliskim ujętym w ubezpieczeniu po naszej śmierci. Z kolei terminowe ubezpieczenie daje nam ochronę na określony czas, na przykład na 30 lat między 30, a 65. rokiem życia. Istnieją ubezpieczenia na życie mające nie tylko funkcję ochronną, ale również inwestycyjną – wtedy oprócz odkładania pieniędzy na przyszłość możemy też inwestować nasze pieniądze i czerpać z tego zyski.
Rodzaje ubezpieczeń na życie
Ubezpieczenie na życie może być przez nas w dowolny sposób modyfikowane i rozszerzane. To daje nam sporo możliwości w tym zakresie. Możemy na przykład zdecydować, że nasza umowa ubezpieczeniowa będzie miała charakter ochronno-oszczędnościowy. Oznacza to, że bez względu na sytuacje losowe, nasze pieniądze odłożone na polisie zostaną nam wypłacone. W wypadku ubezpieczenia ochronnego, jeżeli w określonym czasie nie dojdzie do śmierci czy wypadku, nasze pieniądze po prostu przepadną, co nie jest dla nas dobrym rozwiązaniem. Warto więc od razu wybrać pakiet ochronno-oszczędnościowy. Z kolei polisa inwestycyjna ma na celu przede wszystkim gromadzenie kapitału i powiększanie go. Nasze pieniądze są pomnażane przez UFK, czyli ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe, a po naszej śmierci zostaną wypłacone wskazanej przez nas osobie. W tym zakresie możemy zdecydować się na różnego rodzaju fundusze, na przykład akcje, obligacje, fundusze pieniężne i gwarantowane.

Polisa inwestycyjna pozwala gromadzić kapitał i go pomnażać.
Jeszcze jednym ciekawym wyjściem jest grupowe ubezpieczenie na życie, które udostępnia niejeden pracodawca. Polega ono na ochronie nas i naszej rodziny w razie poważnej choroby, nieszczęśliwego wypadku, pobytu w szpitalu czy urodzeniu dziecka. Dużą zaletą tego rozwiązania są niskie składki – to około 50 złotych miesięcznie, a często większość lub nawet całość opłaca nasz pracodawca. Niestety, tego typu ubezpieczenie i zgromadzone tam środki utracimy w chwili utraty pracy.

Zanim zdecydujesz się na konkretną ofertę ubezpieczenia, dobrze zapoznaj się z jej warunkami i upewnij, że będzie dla Ciebie korzystna.
Jak widać, rozwiązań w zakresie ubezpieczeń jest bardzo dużo. Decyzja nie może być kwestią przypadku czy impulsu, gdyż chodzi tu o naszą przyszłość – naszą, ale i naszych najbliższych. Dlatego zanim wybierzemy jakieś ubezpieczenie na życie, dobrze zapoznajmy się z rynkiem i najnowszymi ofertami. Przydatne informacje można znaleźć TUTAJ.