Co oznacza szczekanie psa?

szczekanie psa Co oznacza szczekanie psa? Czy to świadczy o jego agresji, zadowoleniu, a może zbliżającym się niebezpieczeństwie? Otóż muszę Cię rozczarować, bowiem zwierzak szczeka przeważnie z… nudy! Oczywiście nie jest to reguła, niemniej przyzwyczajony do stałej uwagi właściciela w ten sposób pragnie zwrócić na siebie uwagę. Czasem też próbuje coś zakomunikować.

Rozpoznaj rodzaj „szczeku”

szczekanie kilka razy z przerwami pomiędzy = zbliżający się obcy

szczekanie połączone z wyciem = tęsknota i osamotnienie

nieustanne ujadanie = strach połączony z agresją

pojedyncze szczeknięcie = radość, przywitanie się, euforia

szczekanie połączone z ruchami przednich łapek = chęć zabawy

szczekanie i warczenie = chęć ataku

Dziwne szczekanie

Nikogo nie powinno dziwić, że pies szczeka w momencie usłyszenia sygnału karetki, straży lub policji. Bardzo często zaczyna szczekać, gdy człowiek jej jeszcze nie słyszy. Inaczej pies szczeka, gdy widzi kogoś obcego, a inaczej w przypadku sąsiada. Odgłosy wydawane przez zwierzaka często mają inny ton, gdy komunikuje się z psem, a inny w przypadku ujadania na widok kota. Tak naprawdę jedynie długa obserwacja pozwoli w pełni poznać charakter zwierzęcia i nauczyć właściciela rozpoznawać poszczególne rodzaje szczekania.

Szczekanie w celu zwrócenia uwagi

To najpopularniejszy rodzaj komunikacji zwierzęcia z właścicielem. Tutaj warto mieć w pamięci, że od małego trzeba trenować pupila, aby nie szczekał bez powodu. Jeśli za każdym razem ktoś będzie reagował na jego szczeknięcie to zwierzę połączy fakt wydawania dźwięku z reakcją człowieka i będzie tak robił cały czas. Jak oduczyć szczekania? Cóż, najlepiej, aby pies zaczął kojarzyć je z czymś nieprzyjemnym. Na przykład, jeśli szczeka, to można go lekko oblać zimną wodą lub powtarzać „cisza”, a gdy pies przestanie szczekać, to wynagrodzić go drobnym smakołykiem. Więcej pomysłów możesz znaleźć tutaj: http://www.purina.pl/psy/dogchow/health-and-nutrition/advice-center.

Szczekanie w innych językach

nagradzanie psaPsy szczekają wszędzie identycznie na całym świecie, jednak ludzie w każdym kraju inaczej słyszą i zapisują ich odgłos. Jak to wygląda u nas? To proste hau-hau, zaś w Niemczech to wau-wau, w Wielkiej Brytanii woof-woof, w Japonii wan-wan, w Bali kong-kong (dziwne, prawda?), a w Korei meong-meong (mi to przypomina kota).

 

Leave a Reply