Błonnik pokarmowy i jego zdrowotne właściwości

Błonnik pokarmowy to grupa substancji, które są bardzo pożądane w diecie. Wielu dietetyków zaleca dietę bogatą w błonnik osobom, które mają problemy z wypróżnianiem – cierpią na zaparcia i częste wzdęcia. Co warto wiedzieć na temat błonnika?

Błonnik pokarmowy i jego znaczenie w żywieniu

Błonnik pokarmowy, choć jest substancją odżywczą, nie jest trawiony przez ludzki organizm. Ulega wchłonięciu dopiero w przewodzie pokarmowym. Stąd pełni tak ważną rolę w stymulowaniu pracy naszych jelit. Istnieją dwa rodzaje błonnika – rozpuszczalny i nierozpuszczalny. Błonnik rozpuszczalny w wodzie to między innymi celulozy, hemicelulozy oraz ligniny, natomiast nierozpuszczalny to pektyny, gumy oraz śluzy.błonnik pokarmowy

Błonnik rozpuszczalny wpływa na uczucie sytości po posiłku. Gdy wraz z pożywieniem trafia do żołądka, tam pęcznieje, wypełniając jego wnętrze. Dzięki temu jedząc pokarmy bogate w błonnik szybko czujemy się nasyceni, nawet po zjedzeniu niewielkiej porcji. To ważne, gdy jesteśmy na diecie i zależy nam, by jeść mniej, ale nie czuć głodu.błonnik pokarmowy

Błonnik nierozpuszczalny trafia do naszych jelit, regulując ich pracę. Jego zadaniem jest niejako wymiatanie z naszych jelit zalegających resztek pokarmowych i wspomaganie ich wydalania. Dzięki temu o wiele rzadziej zdarzają nam się zaparcia, a co za tym idzie, czujemy się lekko i przyjemnie.

Błonnik i jego właściwości zdrowotne

Błonnik pokarmowy nie tylko wpływa na trawienie i uczucie sytości. Ma też wiele właściwości zdrowotnych. Przyjmowany w pożywieniu czy też suplementowany w tabletkach ogranicza wchłanianie tłuszczu oraz obniża zły cholesterol. Poza tym może zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby sercowo-naczyniowej. Najnowsze badania wskazują, że błonnik powinien też być ważną częścią diety przeciwnowotworowej. Ponieważ błonnik wspomaga pracę jelit i przyspiesza usuwanie z nich resztek, jego spożywanie może zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka jelita o nawet 40%. Widać więc, że błonnik pokarmowy jest naszym sprzymierzeńcem w walce o zdrowie i smukłą sylwetkę!

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.