Aparat o oryginalnej nazwie bezlusterkowiec zdobywa szerokie grono zwolenników. Zarówno wśród amatorów fotografowania, jak i w zacnym gronie profesjonalnych fotografów. Nic dziwnego – to coraz doskonalszy i coraz lepszy technologicznie kompromis między poręcznym kompaktem i zawodową lustrzanką.
Bezlusterkowiec vs lustrzanka?
Jeszcze nie tak dawno lustrzanki nie miały sobie równych, jeśli chodzi o jakość zdjęć. Kadry, głębia, ostrość, przesłona, balans światła, bieli i inne zagadnienia trudne dla fotograficznych laików kojarzyły się tylko z profesjonalnymi aparatami lustrzanymi. Z kolei wygoda, łatwość obsługi, poręczność i ergonomia używania to cechy przypisane do prostych w obsłudze aparatów kompaktowych.
Tak było, dopóki na scenie nie pojawił się tzw. pełnoklatkowy bezlusterkowiec, który, oczywiście, początkowo spotkał się ze sceptycznym i chłodnym przyjęciem. Obecnie najlepsi producenci, tacy jak Nikon, mają w swojej ofercie coraz popularniejsze i coraz lepsze bezlusterkowce. Seria Z tej znanej marki jest prezentowana na najważniejszych imprezach branżowych, używają jej profesjonalni fotograficy. Dla amatorów atutem są poręczne gabaryty oraz prosta, intuicyjna obsługa.
Bezlusterkowiec w pigułce
Fakt, że bezlusterkowce są prostsze w obsłudze i mniejsze od lustrzanek, nie oznacza, że są urządzeniami o ograniczonych możliwościach. Mniejszy rozmiar wynika z tego, że nie mają tzw. lustra (stąd nazwa) – elementu, który kieruje światło wpadające przez obiektyw na matrycę oraz do wizjera. Lustro sprawia, że choć wizjer jest w zupełnie innym miejscu niż obiektyw, fotografi i jego aparat widzą kadr dokładnie tak samo.
Jednocześnie w nowoczesnych aparatach stosuje się matryce o takich samych rozmiarach jak w lustrzankach. Mało tego, pełnoklatkowy bezlusterkowiec może mieć obiektyw o rozmiarze zbliżonym do naprawdę dobrej lustrzanki.
Obecnie nawet profesjonalni fotograficy chętnie używają bezlusterkowców. Są wygodne, poręczne, a jakość zdjęć można śmiało porównać z kadrami wykonanymi tradycyjną lustrzanką. Można w nich także wymieniać obiektywy, stosować lampy błyskowe i wszelkie inne akcesoria poszerzające możliwości twórcze.
Bezlusterkowiec i jego liczne zalety
Wiele praktycznych informacji znajdziemy w artykule na temat mocnych stron i zakupu bezlusterkowca. Wśród zalet tego poręcznego aparatu wymienia się m.in. fakt, iż pomimo braku lustra mamy do czynienia z wysokiej klasy sprzętem cyfrowym z wymienną optyką. Umożliwia on bieżący podgląd obrazu na wyświetlaczu LCD albo elektronicznym wizjerze. Tzw. opcja live view to doskonały sposób na bezbłędne, wymarzone ujęcia. Osoby fotografujące przyrodę, zwierzęta albo… małe dzieci doceniają też cichą pracę bezlusterkowców.
Praktyczny, poręczny i stosunkowo niewielki aparat jest prosty w obsłudze. Dotykowy ekran, znakomicie zaprojektowane funkcje ułatwiają szybkie opanowanie użytkowania bezlusterkowca. Warto przy tym podkreślić, że nie odbija się to na jakości zdjęć.
Pełnoklatkowy bezlusterkowiec – jak wybrać dobry aparat?
Bezlusterkowce cieszą się rosnącym powodzeniem, a zatem oferta producentów jest coraz bardziej interesująca i różnorodna. Wybór aparatu jest oczywiście uzależniony od możliwości finansowych. Są jednak pewne parametry, które warto uwzględnić przy zakupie:
- Opcja stabilizacji obrazu – można zdecydować się na wariant praktyczny i wygodny, czyli aparat ze stabilizacją wbudowaną w korpusie
- Kolejna przydatna funkcja to cyfrowy wizjer, który sprawi, że uzyskane kadry nie będą odbiegać od tych, które oferują nam dobre lustrzanki
- Akcesoria – warto wybrać aparat, który umożliwia podłączenie akcesoriów, takich jak lampa czy inny obiektyw
- Większy rozmiar ekranu to również plus, ponieważ zapewnia większą rozdzielczość
- Praktyczny uchylny ekran, który sprawdzi się podczas wykonywania zdjęć
Pełnoklatkowy bezlusterkowiec Nikon – nowoczesny system Z
Aparaty bezlusterkowe Nikon to kontynuacja strategii firmy, która od lat oferuje pasjonatom fotografii doskonały sprzęt i nowoczesne rozwiązania. System Z to najlepsza odpowiedź na potrzeby rynku, to pełnoklatkowe bezlusterkowce dla nowicjuszy i dla prawdziwych ekspertów od wyjątkowych kadrów.
Aparatem Z 5, Z 6 czy Z 7 wykonamy zdjęcia w każdych warunkach, nagramy filmy w rozdzielczości HD, zrobimy wysokiej jakości zdjęcia seryjne, piękne portrety, fotografie reportażowe itp.
Wielbiciele fotografowania doceniają m.in.:
- dużą średnicę mocowania z i szerokie możliwości zastosowania różnych obiektywów
- równomierny rozkład oświetlenia na całej powierzchni kadru
- wysokiej klasy wizjer elektroniczny Nikon zapewniający doskonały podgląd
- kompatybilność z systemem lustrzanek Nikon (akcesoria, przekaźniki, obiektywy itp.)
- wbudowaną stabilizację obrazu, funkcję redukcji drgań.
Szczegółowe informacje na temat oferty Nikon i poszczególnych modeli bezlusterkowców >>>
Trudno dziś o jednoznaczną odpowiedź na pytanie – którym aparatem zrobimy najlepsze zdjęcia. Lusterkowce nadal są wyborem wielu profesjonalistów i nie tylko. Nie da się jednak ukryć, że poręczny pełnoklatkowy bezlusterkowiec sprawdza się również podczas profesjonalnych zdjęć czy sesji. Jest też wyborem wielu vlogerów, jego gabaryty i ciekawy design to poważny argument przemawiający na korzyść. Podobnie jak prosta, intuicyjna obsługa i doskonale opracowane praktyczne funkcje.