Autotransformatory to ciekawe urządzenia, które mogą przydać się w wielu dziedzinach. Na jakiej zasadzie jednak one tak właściwie działają?
Czym dokładnie są autotransformatory?
W przypadku sieci elektrycznych, potrzebujemy kilku bardzo ważnych urządzeń, które pozwolą na bezpieczne używanie prądu w domach, fabrykach czy innych punktach. Każdy z pewnością doskonale wie, że energia elektryczna płynąca w liniach wysokiego napięcia kompletnie nie nadaje się do wykorzystania w gniazdkach, z których następnie zasilamy wszelkie sprzęty elektryczne i elektroniczne. To właśnie wtedy do akcji wkraczają takie konstrukcje, jak chociażby autotransformatory. Czym one dokładnie są? W ogromnym skrócie, autotransformatory to specjalne konstrukcje, których zadaniem jest przemiana napięcia prądu na taki, który będzie w stanie bez trudu popłynąć w gniazdkach i nie zaszkodzić wszelkich urządzeniom podpiętym do sieci. Posiadają one sporo zalet, lecz ich konstrukcja wymusza niestety równocześnie pewna ograniczenia, o których powiemy sobie potem.
Jak wygląda zasada działania autotransformatorów?
Jak każde inne transformatory na zamówienie, autotransformatory mają konkretne zasady działania. Posiada on jedno uzwojenie, które od razu pełni rolę uzwojenia pierwotnego i wtórnego. Możliwość regulacji napięcia pozwala na bardzo szybkie jego dostosiwanie pod nasze aktualne potrzeby. Brak izolacji galwanicznej sprawia jednak, że należy przy tym zachować ostrożność. Prąd przepływający przez autotransformator indukuje pole elektromagnetyczne, a to oraz kolejne procesy sprawiają, że możliwa jest zmiana napięcia i jego dostosowanie do naszych potrzeb.
Zalety i wady autotransformatorów
Autotransformatory są lżejsze, tańsze, do ich wykonania potrzeba mniej materiałów, a także posiadają naprawdę świetną wydajność. Nie jest to jednak aż tak bezpieczny wybór, jak w przypadku zwykłego transformatora, przez co jego używanie powinno być kontrolowane przez specjalistę, a dodatkowo za wysokie napięcie może bardzo szybko popsuć to urządzenie.