Wybierając się w dalszą podróż samochodem, staramy się do niej dobrze przygotować, by w trakcie nie przytrafiła nam się jakaś awaria. Niestety, nie każdą sytuację da się przewidzieć. Gdy przytrafi nam się jakaś awaria bądź kolizja, może nam być potrzebne holowanie samochodu. Ale jak w bezpieczny sposób odholować auto?
Usługa assistance – holowanie samochodu bez utrudnień
Każdy odpowiedzialny kierowca ma wykupione ubezpieczenie samochodu z usługą assistance. Usługa ta daje nam możliwość skorzystać z samochodu zastępczego, gdy nasz z jakiegoś powodu nie będzie mógł wyruszyć w dalszą podróż. Mamy też zapewnione bezpieczne holowanie samochodu i jego naprawę. To idealne rozwiązanie, gdy często podróżujemy z rodziną i nie chcemy narażać jej na dodatkowy stres czy niedogodności w trasie. Niestety, nie każdy jest tak przezorny, w związku z czym czasem istnieje konieczność samodzielnego odholowania samochodu z pomocą innego kierowcy. Ale jak zrobić to bezpiecznie, nie narażając ani siebie, ani innych uczestników ruchu?
Przygotowanie samochodu do holowania
Po pierwsze, musimy sprawdzić czy nasz pojazd na pewno nadaje się do holowania. Sprawdzić trzeba między innymi sprawność hamulców, układu kierowniczego oraz świateł. Ich sprawność jest niezbędna do prawidłowego i bezpiecznego holowania. Jeśli więc są sprawne, możemy przygotować samochód do odholowania. Potrzebujemy specjalną linę o długości około 4-6 metrów. Powinna być ona oznaczona żółtą lub czerwoną chorągiewką, po to, by była wyraźnie widoczna dla innych uczestników ruchu.
Pojazdy holujące powinny być ze sobą połączone w taki sposób, by nie dało się ich rozłączyć. W tym celu trzeba wykorzystać haki holownicze, fabrycznie montowane w wielu pojazdach osobowych. Nie powinniśmy holować samochodu, zahaczając linę o inne elementy samochodu, na przykład zderzak czy wahacze. Niebezpieczne byłoby też wykorzystanie liny holowniczej z innego samochodu, mogłoby to bowiem doprowadzić do zniszczenia lub wyrwania ich gwintu z powodu zbytniego naprężenia liny. Przepisy wymagają również, aby samochód holowany był oznaczony odblaskowym trójkątem umieszczonym z tyłu po lewej stronie, a w razie złej widoczności miał włączone światła pozycyjne. Zaś samochód holujący ma mieć włączone światła mijania.
Aby holowanie samochodu odbyło się bez żadnych niespodzianek, kierowcy powinni ustalić między sobą jakiś system komunikacji, zwłaszcza w sytuacji zagrożenia. Ze względów bezpieczeństwa samochód holowany powinien prowadzić bardziej doświadczony kierowca.
Bezpieczne holowanie
W trakcie holowania obaj kierowcy powinni być bardzo skupieni – muszą obserwować drogę i jej otoczenie oraz być w stałym kontakcie. Podczas holowania linka holownicza powinna być całkiem napięta, w przeciwnym razie mogłaby się gdzieś zaplątać i wywołać zagrożenie na drodze. Pojazd holujący w terenie zabudowanym nie może przekroczyć prędkości 30km/h, a w terenie niezabudowanym 60km/h.
Biorąc pod uwagę wszystkie te wskazówki, mamy szansę bezpiecznie odholować samochód. Najlepiej jednak przed każdą trasą dokładnie sprawdzić samochód i szybko usuwać wszystkie usterki, nawet te drobne.