Automatyczne podlewanie ogrodu – zalety

Posiadanie ogrodu to z pewnością pragnienie wielu z nas. Przydomowy ogród to miejsce, w którym można odpocząć po pracy, zaprosić znajomych i spędzić czas na świeżym powietrzu czy też zająć się uprawianiem roślin, co dla wielu stanowi prawdziwą pasję. Niemniej jednak dbanie o ogród to czasochłonna i męcząca praca. Jedną z czynności podstawowych, o której nie można zapomnieć jest podlewanie. Jednym z wygodnych rozwiązań jest automatyczne podlewanie dzięki specjalnemu systemowi nawadniania. Dlaczego właściciele ogrodów powinni pomyśleć o jego montażu? Jakie niesie ze sobą korzyści posiadanie takiego automatycznego systemu nawadniania?

Automatyczne podlewanie – na czym to polega?

Systemy automatycznego podlewania ogrodów opierają się na sterowanych elektronicznie zraszaczach wynurzanych i liniach kroplujących. Istnieje kilka rodzajów zraszaczy: rotacyjne, statyczne, bądź mikrozraszacze. Wybór konkretnego modelu będzie zależał od wielkości ogrodu, a także naszych indywidualnych potrzeb. System automatycznego nawadniania stanowi układ zakopanych w ziemi rurek na głębokość około 30 cm, które łączą elektrozawory ze zraszaczami. Cała instalacja podłączona jest do ujęcia wody o odpowiednim ciśnieniu. Ponadto system podzielony jest na sekcje ze względu na poszczególne obszary ogrodu i rodzaje roślin na nich rosnące. Dzięki temu sposób, natężenie oraz częstotliwość podlewania można dostosować do każdego rodzaju roślinności.

automatyczne podlewanie

Zraszacz rotacyjny.

automatyczne podlewanie

Zraszacz statyczny.

automatyczne podlewanie

Mikrozraszacz.

Zraszacze rotacyjne i statyczne stosuje się do podlewania trawników, natomiast mikrozraszacze wykorzystuje się do podlewania roślin potrzebujących wysokiej wilgotności gleby. Zaś linie kropelkowe wykorzystuje się do podlewania rabat i krzewów, w taki sposób, by woda trafiała głównie do korzeni roślin.

Zalety systemu automatycznego podlewania

Automatyczne podlewanie to jedna z praktyczniejszych rzeczy, jakie można wykorzystać do dbania o swój ogród. Ponieważ taki system jest praktycznie bezobsługowy, oszczędza nam mnóstwo czasu, który musielibyśmy regularnie wygospodarować na podlanie ogrodu. Poza tym bardzo oszczędnie korzysta z wody – nawet do 60% w porównaniu z tradycyjnym podlewaniem. Automatyczne podlewanie sprawia też, że możemy bez problemu wyjechać na dłuższe wakacje, nie martwiąc się o stan naszego ogrodu ani nie angażując osób trzecich do jego doglądania. Poza tym systemy automatycznego nawadniania są zwykle niewidoczne, przez co nie psują estetycznego wyglądu naszego ogrodu.

automatyczne podlewanie

Automatyczne podlewanie dużego trawnika jest bardzo wygodne i praktyczne.

automatyczne podlewanieOfertę systemów automatycznego nawadniania możecie znaleźć na przykład TUTAJ.

Leave a Reply