Wzdęcia brzucha – przyczyny, zapobieganie i leczenie

Wzdęty niczym balon brzuch jest przyczyną ogromnego dyskomfortu. Wzdęcia mogą powodować dolegliwości bólowe, a do tego pogarszają samopoczucie. Powodowane są nadmierną ilością gazów w jelitach. Jeśli wzdęcia brzucha często nam się przytrafiają trzeba poznać przyczyny ich powstawania oraz metody na ich pozbycie się.

Wzdęcia brzucha – przyczyny

Nadmierna ilość gazów może być konsekwencją chorób czynnościowych przewodu pokarmowego. W medycynie wyróżnia się dwie grupy przyczyn powstawania wzdęć i gazów, a mianowicie: fizjologiczne i związane z chorobami przewodu pokarmowego. Do fizjologicznych przyczyn nadmiernego gromadzenia się gazów w jelitach zaliczamy między innymi nadmierne połykanie powietrza podczas spożywania posiłków lub szybkiego mówienia. Wzdęcia pojawiają się również po spożyciu posiłków bogatych w białko i tłuszcz. Są też wynikiem fermentacji bakterii w jelicie grubym po spożyciu niektórych produktów spożywczych np. grochu, kapusty, cebuli, czosnku, jabłek, śliwek. Wzdęcia może powodować również stres i brak aktywności fizycznej.

Do chorób które powodują wzdęcia brzucha zaliczamy: zespół jelita drażliwego, nietolerancję laktozy, choroby zapalne jelit, a także choroby trzustki przebiegające z niedoborem enzymów trzustkowych oraz czynnościową niewydolność trzustki i celiakię.

Wzdęcia brzucha – zapobieganie i leczenie

Aby zapobiegać wzdęciom brzucha i nadmiernemu gromadzeniu się gazów w jelitach, należy bardzo dokładnie i powoli przeżuwać. Podczas jedzenia należy unikać jedzenia z otwartą buzią. Wskazane jest także powolne picie oraz unikanie spożywania napojów gazowanych, alkoholu, ponadto długiego żucia gumy i wyrobów tytoniowych, a także ssania twardych cukierków. Aby unikać wzdęć należy również unikać tłuszczów zwierzęcych, nadmiernego spożycia warzyw i owoców oraz zmniejszenie błonnika pokarmowego i innych produktów wzdymających. Dietetycy zalecają spożywanie 4-5 posiłków dziennie oraz wypijanie minimum dwóch litrów wody dziennie.

W diecie powinny pojawić się również: kefiry, maślanki oraz jogurty naturalne. W przypadku gdy zmiana nawyków żywieniowych nie przynosi pożądanych efektów należy zgłosić się do lekarza w celu rozpoznania przyczyn i włączenia leczenia farmakologicznego. W aptekach znajdziemy wiele preparatów na wzdęcia, lecz przed ich zażyciem należy skonsultować się z lekarzem i farmaceutą oraz dokładnie przeczytać zamieszczoną ulotkę.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Leave a Reply