Wyjazd samochodem na narty – co Ci się przyda?

Zima trwa, co oznacza, że wielu zapalonych narciarzy organizuje wyjazdy w góry, by móc uprawiać swój ulubiony sport. Posiadając własny sprzęt narciarski, musimy też się zastanowić, jak bezpiecznie i wygodnie przetransportować go w podróży. Wyjazd samochodem na narty to w większości wypadków najlepsze rozwiązanie. Aby jednak tak było, trzeba wyposażyć się w pewne niezbędne akcesoria samochodowe.

Wyjazd samochodem na narty – metody przewożenia sprzętu

Jeżeli nasz samochód jest przestronny i mamy sporo wolnego miejsca, możemy przewieźć narty wewnątrz samochodu. W większości samochodów osobowych tylne siedzenia można złożyć, powiększając tym samym miejsce w bagażniku. Inne posiadają specjalny otwór za podłokietnikiem w oparciu, który umożliwia przewożenie długich przedmiotów. Przewożąc w ten sposób narty lub deskę, musimy liczyć się z tym, że w drodze powrotnej mogą one ubrudzić bądź zamoczyć wnętrze samochodu. Aby tego uniknąć, warto wyposażyć się w wodoodporne pokrowce na sprzęt narciarski i buty. Warto też pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu ciężkich elementów, by w razie gwałtownego skrętu czy hamowania nie wyrządził krzywdy pasażerom.

wyjazd samochodem na narty

Innym sposobem bezpiecznego przewożenia nart jest umieszczenie ich na dachu samochodu. Do tego celu możemy użyć specjalnych uchwytów mocowanych na haku albo do poprzecznych belek, uchwytów magnetycznych lub boksów dachowych. Najprostszym i zdecydowanie najmniej kosztownym rozwiązaniem są uchwyty dachowe mocowane do belek poprzecznych. Wystarczy zamontować do nich uchwyty, w które zapniemy przewożony sprzęt narciarski lub snowboardowy. Dobrze jest wybrać model z kluczykiem, by móc zapiąć narty i w ten sposób uchronić je przed kradzieżą.

wyjazd samochodem na narty

Wadą tego rozwiązania jest jednak większe spalanie paliwa podczas jazdy ze względu na duży ciężar, ograniczenie maksymalnej prędkości na drogach szybkiego ruchu i autostradach oraz głośny szum powietrza opływającego sprzęt narciarski w trakcie jazdy. Poza tym po dłuższej podróży w śnieżnej zamieci sprzęt będzie wymagał gruntownego czyszczenia oraz smarowania.

Inne akcesoria samochodowe przydatne w górach

Wyjazd samochodem na narty to nie tylko odpowiednie przewiezienie sprzętu. Nasz samochód powinien być dostosowany także do jazdy w zimowych, górskich warunkach. Zimowe opony to nie wszystko – potrzebne nam też będą łańcuchy śniegowe, które umożliwią jazdę nawet w dużym śniegu.

wyjazd samochodem na narty

Pomocna okaże się także porządna skrobaczka do szyb, odmrażacz do szyb, kable rozruchowe, w pełni wyposażona apteczka oraz GPS.

Leave a Reply