Jak wybrać odpowiedni rower dla dziecka?

Gdy dziecko osiągnie odpowiedni wiek, rodzice przystępują do uczenia go różnych rzeczy, na przykład jazdy na rowerze. W tym celu potrzebny jest rower dla dziecka, na którym będzie mogło się uczyć samodzielnie jeździć. Wbrew pozorom, wybór roweru dziecięcego jest znacznie trudniejszy niż dla osoby dorosłej. O czym warto pamiętać, dokonując zakupu?

Rower dla dziecka – jak go wybrać?

Najważniejszą kategorią, jaką trzeba wziąć pod uwagę, kupując rower dziecku, jest jego wzrost oraz możliwości fizyczne. Zbyt duży rower może skutecznie zrazić dziecko do jazdy na nim, gdyż nie będzie się czuło bezpieczne. Najczęściej po wieku dziecka można określić, jaki rower będzie dla niego najodpowiedniejszy, ale oczywiście nie jest to regułą – niektóre 5-latki są drobne i wątłe, inne wysokie i silne. Dlatego wybierając rower, najlepiej robić to w obecności dziecka i pozwolić mu przymierzyć się do kilku modeli. Ale to tylko jedna z wielu kwestii. Obecnie na rynku można spotkać wiele rodzajów rowerów dziecięcych, które różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale i dodatkowymi funkcjami.

rower dla dziecka

Rower biegowy będzie idealny dla małych dzieci, aby nauczyły się zachowywać równowagę.

Jeżeli chcemy jak najwcześniej nauczyć nasze dziecko jazdy na rowerze, warto w pierwszym etapie wybrać rower biegowy. To rower bez układu napędowego, a jego głównym zadaniem jest przyzwyczaić dziecko do utrzymania równowagi i kontroli nad pojazdem oraz kierunkiem jazdy. Rowery biegowe są lekkie, dzięki czemu łatwo się z nimi przemieszczać, a to istotne, gdyż rodzice często są zmuszeni do jego noszenia.

Rowery dla starszych dzieci

A co gdy chcemy kupić porządny rower starszemu dziecku, które już opanowało sztukę jeżdżenia? Bardzo złą metodą jest kupowanie roweru „na wyrost”, czyli dla osoby dorosłej, do którego dziecko i tak za parę lat urośnie – może się to wydawać oszczędne rozwiązanie, ale w gruncie rzeczy takie nie jest. Nie liczmy na to, że dziecko stanie się kompanem na wycieczkach rowerowych, jeżeli jego rower nie będzie ani wygodny, ani bezpieczny (mówiliśmy już o tym trochę na wstępie).

rower dla dziecka

Rower dla dziecka powinien być dopasowany do jego wzrostu i możliwości.

Gdy dziecko ma około 7-10 lat, najlepszy dla niego będzie jednoślad o kołach 24”. Do takiego roweru dziecko musi mieć co najmniej 120 cm wzrostu. Gdy dziecko przekroczy wzrost 145 cm, należy kupić już większy rower dla dziecka – może to być już rower dla osoby dorosłej o kołach 26”. Najlepiej jednak, by dziecko było obecne przy jego zakupie i samo określiło, na którym rowerze czuje się najpewniej.

Leave a Reply