Coraz więcej kierowców decyduje się na zakup kamerki samochodowej. Dostępne na rynku modele mają bardzo różne parametry, a co za tym idzie, także ceny. Najprostsze modele mogą kosztować kilkadziesiąt złotych, podczas gdy najbardziej zaawansowane nawet ponad 1000 złotych. Skąd ta różnica? I jaki wideorejestrator samochodowy w takim razie wybrać? Na co, poza jakością filmów, jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupu?
Wideorejestrator samochodowy – kształt i rozmiar
Na pewno jednym z decydujących parametrów przy wyborze kamerki samochodowej będzie jej kształt i rozmiar oraz sposób zamontowania. Trzeba przyznać, iż kształt i wielkość mają duży wpływ na ergonomię i wygodę użytkowania wideorejestratora. Zwykle kamerka samochodowa zamontowana jest na przedniej szybie, zatem powinna ona posiadać taki rozmiar, aby nie rozpraszać kierowcy w czasie jazdy i nie zasłaniać widoku z przedniej szyby. Jeśli chodzi o kształt, najczęściej na rynku możemy spotkać kamerki samochodowe prostokątne, które w przedniej części posiadają wbudowany obiektyw, a w tylnej ekran odbierający obraz. Najczęściej kamerę samochodową mocujemy do szyby za pomocą przyssawki z ruchomą głowicą, dzięki czemu możemy dostosować jej umiejscowienie do naszych potrzeb. Dzięki temu w razie potrzeby możemy szybko zdemontować kamerę, bez pozostawiania śladów na szybie, i zamocować ją w innym miejscu. Oczywiście w sprzedaży trafimy na modele wyjątkowe, o nieco innych kształtach.
Przykładem może być wideorejestrator Mikavi PQ4, który montuje się do szyby za pomocą przylepca, a nie przyssawki. Dzięki temu kamera bardziej przylega do szyby i nie rozprasza kierowcy w czasie prowadzenia samochodu. Dodatkowo kamerka posiada ruchomy obiektyw, dzięki czemu można precyzyjnie ustawić każdy kadr.
Obiektyw w kamerze samochodowej
Obiektyw to kolejna część składowa wideorejestratora samochodowego, na którą warto zwrócić uwagę przy zakupie. Obiektyw oceniamy ze względu na materiał, z jakiego został wykonany, liczby warstw, poziomu jasności oraz kąta widzenia. Obiektywy z wyższej półki wykonane są z kilku warstw prawdziwego szkła, a to wpływa na jego jasność. Im niższa wartość, tym lepiej. Jasny obiektyw przepuści do wnętrza urządzenia znacznie więcej światła, dzięki czemu może zapewnić lepszą jakość obrazu przy słabym oświetleniu. Z kolei kąt widzenia obiektywu wpływa na to, jak szeroki kadr jest w stanie nagrać wideorejestrator. Przykładowo: kamera o kącie widzenia 90 stopni nagra tylko to, co dzieje się tuż przed maską samochodu. Ale urządzenie o kącie widzenia 170 stopni obejmie nie tylko obraz sprzed maski, ale również okolice błotników czy samochody na sąsiednich pasach. Tu jednak słowo przestrogi – zbyt szeroki kąt widzenia może znacząco zniekształcić obraz, przez co nagranie będzie nieczytelne i w efekcie zupełnie bezużyteczne. Dlatego producenci kamer samochodowych zwykle nie przekraczają kąta widzenia o wartości 180 stopni. Najbardziej optymalny wybór to 120 stopni.
Znaczenie sensora optycznego w kamerze samochodowej
Sensor optyczny, inaczej mówiąc, matryca lub przetwornik obrazu, ma kluczowy wpływ na jakość obrazu z wideorejestratora samochodowego. Zatem parametr ten ma ogromne znaczenie przy wyborze odpowiedniej kamery. Oczywiście model posiadający wysokiej klasy sensor optyczny będzie też posiadał odpowiednio wyższą cenę, jeżeli jednak zależy nam na możliwości dokładnego odczytu każdego szczegółu z zapisu kamery samochodowej, warto więcej zapłacić.
O wysokiej jakości sensora optycznego świadczą szczególnie nagrania wykonane nocą. Dobry przetwornik obrazu znacznie lepiej poradzi sobie z nagraniem wyraźnego filmu przy słabym oświetleniu.
Rozdzielczość obrazu z kamery samochodowej
Jeśli jesteśmy już przy temacie jakości obrazu z kamery samochodowej, nie można nie wspomnieć o jego rozdzielczości. Ma ona ogromny wpływ na jakość i czytelność nagrań. Można powiedzieć, że sensor optyczny jest odpowiedzialny za ogólną jakość obrazu, obiektyw za możliwość nagrywania dobrych filmów w ciemności, zaś rozdzielczość za widoczność detali na filmie. Gdy wszystkie te trzy parametry są na odpowiednio wysokim poziomie, możemy uzyskać obraz najwyższej jakości. To istotne, gdyż większość kierowców nabywa wideorejestrator po to, by w razie jakiegoś wypadku samochodowego dysponować jasnym dowodem pokazującym przebieg zdarzenia. Wszelkie elementy trudne do rozpoznania czy rozczytania umniejszają wiarygodność takiego dowodu, dlatego warto zadbać o to, by rozdzielczość obrazu z kamery była na właściwym poziomie. Co to oznacza?
Obecnie standardem w wideorejestratorach samochodowych jest jakość Full HD, czyli rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli. Ale możemy spotkać też modele oferujące jakość nagrań Super Full HD – rozdzielczość 2304 x 1296 pikseli, oraz Quad HD – rozdzielczość 2560 x 1440 pikseli. Oczywiście im więcej pikseli, tym wyższa rozdzielczość obrazu, a co za tym idzie możliwość dostrzeżenia drobnych detali na nagraniu. Umożliwi to bez trudu odczytanie tablic rejestracyjnych, rozpoznanie okolicy czy nawet twarzy osób na nagraniu.
Jeżeli chcemy zakupić wysokiej klasy wideorejestrator samochodowy, musimy liczyć się z większym wydatkiem. Przełoży się to jednak na zadowalającą jakość nagrań oraz bezawaryjne korzystanie z tego sprzętu.