System operacyjny – który jest najlepszy?

Na rynku systemów mobilnych przede wszystkim panuje w pełnej okazałości Android, na drugim miejscu plasuje się iOs, a trzecie zajmuje Windows Phone. Co wyróżnia te systemy? Który system operacyjny jest dla Ciebie najlepszy?

System operacyjny – który najlepszy?

system operacyjnyAndroid – combo będące w stanie obsłużyć zarówno pralkę, jak i wysoce wyspecjalizowany tablet czy telefon z mocą obliczeniową przekraczającą niejednokrotnie komputery osobiste. Jego potężnymi zaletami jest zaimplementowane jądro wprost z Linuxa, co daje dużą stabilność, bezpieczeństwo (do jakichkolwiek zmian w OS potrzeba uprawnień shell’a/root’a), płynność działania i sprawność. W połączeniu z 1-3 GB RAM, obecnie już minimum 2-rdzeniowym procesorem i zewnętrznym procesorem graficznym daje bardzo przyzwoite osiągi. Co ciekawe, od wersji M użytkownik może decydować o każdym pojedynczym uprawnieniu aplikacji, a nie zgadzać się na wszystkie, jak to było w poprzednich wersjach systemu. Ten system operacyjny jest implementowany w większości urządzeń mobilnych, co niestety przekłada się na często złe zoptymalizowanie sprzętowo-programowe. Tanie smartfony i tablety, mimo dobrych podzespołów, częstokroć działają poniżej wszelkiej krytyki.

system operacyjnyIOS – system operacyjny firmy z Cupertino podbił świat ale tylko na paru urządzeniach, co jest jego potężnym atutem. Sprawia to, że iOS jest jednym z najbardziej zoptymalizowanych systemów mobilnych na rynku, występuje on tak naprawdę głównie w iPhone’ach i iPad’ach. System również korzysta z zaimplementowanego jądra Linux, co przekłada się na stabilność i bezpieczeństwo systemu. Jest to zdecydowanie najpłynniej działający system na urządzeniach mobilnych.

Windows Phone/Mobile/8/10 – system czysto niszowy, jego największą zaletą jest bezbłędne natywne wsparcie dla aplikacji dostępnych z desktopów, system dość toporny, aczkolwiek zawierający sporo bonusów niedostępnych na innych systemach, Zdecydowanie polecany dla ludzi wykorzystujących w pracy tablet/telefon, takich jak programiści, architekci itd. Jest dość stabilny i bezpieczny, za to wszystko płacimy jednak inwigilacją giganta z Red Mont.system operacyjny

Wybór urządzeń mobilnych z tymi systemami jest naprawdę bogaty, zatem każdy z nas ma możliwość zastanowić się, który z nich najbardziej przypada nam do gustu. Pamiętajmy, że cechy systemu operacyjnego przekładają się na jakość obsługi urządzenia, zatem nie powinno być to kwestią przypadkowego wyboru.

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.