Zalety Linuxa

LinuxSpośród wszystkich zalet Linuxa, system szczególnie wyróżnia się pod kątem poziomu bezpieczeństwa oraz kwestii finansowych. W przeciwieństwie do wiodącego produktu firmy Microsoft (Windows) lub Apple’a (IOS), Linux jest całkowicie za darmo do pobrania w sieci internetowej. I chociaż początkowo może się wydawać trudny w obsłudze, to jednak warto po niego sięgnąć i przekonać się, jak wiele zalet posiadają linuxowe systemy operacyjne.

Dlaczego za darmo?

Z prostego powodu: jest to system na zasadach open source, każdy może go modyfikować i poznać jego kod działania, niemniej jest zobowiązany do bezpłatnego przetwarzania efektów swoich prac. Pozwala to na znacznie szybsze łatanie dziur w oprogramowaniu, tworzeniu nowych aplikacji oraz pobierania bezpłatnych pakietów aktualizacyjnych. Jeśli korzystacie z usługi Google Play, to bardzo szybko powinieneś się rozeznać w działaniu Linuxa: poszczególne aplikacje instaluje się przy pomocy komendy apt-get install nazwa_programu. System nie narzuca żadnych dodatkowo płatnych odpowiedników ani też nie wymusza korzystania z konkretnego programu. Wszelkie programy biurowe, do odtwarzania filmów, muzyki i obróbek graficznych można mieć całkowicie za darmo i, co najważniejsze, w pełni legalnie.

Całkowicie inne oprogramowanie

UbuntuSięgając po jeden z linuxowych systemów, możesz całkowicie zapomnieć wszystkiego, czego się nauczyłeś w szkole i na zajęciach z informatyki. Tutaj każda komenda, polecenie czy chociażby defragmentacja pendrive’a wygląda całkowicie inaczej niż w przypadku Windowsa. Nawet skróty klawiszowe się nie powtarzają! Z jednej strony może to zniechęcić potencjalnego użytkownika, jednak dla odważnych i ambitnych osób obsługa Linuxa stanowi po prostu wyzwanie. Można się wiele nauczyć, co jest cenną umiejętnością biorąc pod uwagę zmianę pracy lub przekwalifikowania zawodowego. Co jest największą wadą oprogramowania? Cóż, trzeba się pożegnać z możliwością grania w jakiekolwiek gry. Producenci nie umożliwiają instalacji swoich produktów na linuxowym systemie.

Zalety Linuxa

  • Bezpieczeństwo – 99,9% wszystkich wirusów i robaków dotyka systemy Microsoftu;
  • Stabilność i wydajność – ma małe wymagania sprzętowe; to idealne rozwiązanie dla starszego sprzętu;
  • Cena – jest w pełni darmowy i gotowy do użytkowania zaraz po instalacji;
  • Duża ilość rozpoznawania sprzętowego;
  • Szeroka pomoc – w razie problemów, wszystko można wyszukać w sieci lub też na stronie Ubuntu Software Center;
  • Bardzo szybkie aktualizacje;
  • Nie gromadzi plików-śmieci jak w przypadku Windowsa

Więcej o zaletach systemu możesz poczytać tutaj: http://www.whylinuxisbetter.net/index_pl.php?lang=pl

 

 

 

 

Leave a Reply