Jak się przygotować do podróży samolotem?

Odkąd na rynku pojawiły się tanie linie lotnicze, podróżowanie samolotem stało się bardzo popularne. Podróż samolotem jest wygodna, szybka i bezpieczna, wbrew różnym opiniom. Ale może też budzić wiele różnych emocji, zwłaszcza gdy jeszcze nigdy nie mieliśmy okazji lecieć samolotem. Jak więc się do niej przygotować? Co ze sobą zabrać? Czego spodziewać się już na lotnisku?

Podróż samolotem – po pierwsze, bagaż

Odwiecznym dylematem dla każdego, kto wybiera się w podróż jest to, co zapakować do bagaży i ile rzeczy zabrać. I o ile podróżując samochodem czy pociągiem nie mamy ograniczeń w kwestii ilości bagażu, o tyle w samolocie już one funkcjonują i musimy wziąć je pod uwagę przy pakowaniu. Każdemu pasażerowi samolotu przysługuje jeden bagaż podręczny oraz bagaż rejestrowany. Ten pierwszy to zwykle mniejsza torba podróżna lub walizka, którą możemy mieć przy sobie podczas lotu. Natomiast bagaż rejestrowany to ten większy, który trafia do luku podczas lotu i za który trzeba dodatkowo dopłacić.

podróż samolotem

Bagaż podręczny to mniejsza walizka, którą możemy wnieść na pokład samolotu i mieć go przy sobie.

Każde linie lotnicze mają swoje przepisy jeśli chodzi o wymiary tych walizek oraz ich ciężkość. Zazwyczaj bagaż podręczny może ważyć do 10 kg, a rejestrowany 20 kg. Za każdy dodatkowy kilogram musimy niestety zapłacić. Warto jednak dowiedzieć się tego dużo wcześniej, by już na lotnisku nie mieć nieprzyjemnych niespodzianek, gdy okaże się, że nasz bagaż jest za duży bądź za ciężki.

Czego nie wniesiesz na pokład?

Podróż samolotem wiąże się również z tym, że nie każdą rzecz możemy swobodnie wnieść na jego pokład. Te restrykcje związane są głównie z bezpieczeństwem pasażerów i zminimalizowaniem szansy na atak terrorystyczny czy inne sytuacje zagrażające życiu. W obu bagażach nie można przewozić substancji wybuchowych oraz łatwopalnych. W bagażu podręcznym nie mogą się też znaleźć: przedmioty z ostrymi końcami (nożyczki, scyzoryk, pilniczek itp.) czy buteleczki z płynami powyżej 100 ml. W przypadku kosmetyków należy wszelkie płyny przelać do małych buteleczek poniżej 100 ml. Możemy ich mieć przy sobie maksymalnie 10 sztuk. Oprócz tego, podczas odprawy kosmetyki należy przełożyć osobno do foliowych, przezroczystych torebek.

podróż samolotem

Kosmetyki przewożone w bagażu podręcznym powinny być na czas odprawy schowane w foliowej, przezroczystej torebce.

Aby oszczędzić sobie stresu i pośpiechu, lepiej przygotować je w ten sposób już w domu, by podczas odprawy jedynie wyjąć je z torby. W bagażu podręcznym możemy również przewozić leki, ale tylko w ilości, która jest nam niezbędna na czas podróży. Zapas należy schować do bagażu rejestrowanego. Jeśli chodzi o napoje, możemy zakupić je w większej ilości dopiero po odprawie, w sklepach bezcłowych znajdujących się na terminalu.

podróż samolotem

Aby lot minął nam szybko i przyjemnie, warto wziąć sobie coś do czytania lub słuchania muzyki.

Sama podróż samolotem przez wielu jest częściej nazywana nudną, niż emocjonującą, warto więc mieć ze sobą jakąś ciekawą książkę, odtwarzacz muzyki czy inne zajęcie, które wypełni czas lotu. Pamiętajmy, że dobrze przygotowani i spakowani zgodnie z przepisami bez żadnych problemów odbędziemy podróż samolotem!

Leave a Reply