Podgrzewacz wody – czym jest?

Jak skutecznie, a przede wszystkim efektywnie podgrzewać wodę w domu? Nie ma co ukrywać – ogrzewanie domu jednorodzinnego potrafi być stosunkowo kosztowne. Na szczęście istnieje sposób na łatwe, szybkie i skuteczne ogrzewanie wody w takim miejscu. Znany jest on jako elektryczne podgrzewacze wody. O tym, który rodzaj podgrzewacza wybrać, jak skutecznie dopasować urządzenie do swoich potrzeb, dowiesz się z tego tekstu. Oferta tych produktów może bowiem wprawiać w niemałe osłupienie, zwłaszcza gdy nie znamy się na tym.

Podgrzewacz wody – typy

Najprościej będzie podzielić te urządzenia w zależności od konstrukcji. Generalnie wyróżniamy podgrzewacze typu pojemnościowego oraz przepływowego. Zastosowanie jest podobne, natomiast zasada działania delikatnie inna. Na czym konkretnie polegają różnice? Opisujemy poniżej!

Podgrzewacze pojemnościowe – zasada działania

Te urządzenia wyposażone są w specjalny termostat. Część ta odpowiada za regulację temperatury wody. Najpierw dochodzi do jej podgrzania. Elektryczny podgrzewacz wody posiada specjalną warstwę izolacyjną, dzięki której jest w stanie utrzymać raz ustawioną temperaturę.

Generalnie rzecz biorąc, pojemnościowe podgrzewacze wody są niezbyt oszczędne. Problem polega na tym, że aby podgrzać wodę, konieczne jest użycie dużych ilości energii. Jednak dzięki temu raz osiągniętą temperaturę łatwo można potem utrzymać. Co oczywiste, podgrzewacz wody typu pojemnościowego wymaga sporej przestrzeni – mieści nawet do kilkuset litrów wody. Jeżeli nie mamy dostatecznie dużej powierzchni do dyspozycji w domu, to lepiej wybrać urządzenie typu przepływowego.

Podgrzewacze przepływowe – zasada działania

O ich pierwszej zalecie – czyli fakcie, że nie zajmują dużo miejsca – już pisaliśmy. Zasada działania podgrzewaczy przepływowych oparta jest o obecność dodatkowych elementów podgrzewających. Gdy odkręcamy kran, specjalne urządzenie jest w stanie podgrzać wodę „w locie”. Warto przy tym podkreślić, że podgrzewacz jest montowany dla każdego pomieszczenia oddzielnie. Jeden jest w łazience, drugi w pomieszczeniach mieszkalnych, trzeci w kuchni i tak dalej.

Podgrzewacz wody z termostatem pozwoli cieszyć się stałą temperaturą wody

Jak działają przepływowe podgrzewacze wody? Przede wszystkim, posiadają specjalne grzałki, które umieszczone są w osłonie oddzielającej ją od wody. Zwykle takie osłony zrobione są z porcelany albo szkła. Jak dochodzi do podgrzewania wody?

W momencie, gdy woda płynie przez układ dochodzi do nagrzewania się specjalnego drutu oporowego. Dzięki temu powstaje możliwość nagrzewania samej wody przepływającej przez urzadzenie.

Jak zasilać podgrzewacz wody?

Wszystko zależy od tego jakie rozwiązanie mamy w swoim domu. Zasilanie podgrzewacza może być realizowane zarówno przy użyciu prądu, jak i gazu.

Jeżeli chcesz wyposażyć swój dom w elektryczny podgrzewacz wody, zadbaj o to, aby znalazło się w nim trójfazowe zasilanie. Czyli – w gniazdku przynajmniej 400V. Tak naprawdę to jedyne wymaganie konstrukcyjne jakie mają podgrzewacze wody. Warto pamiętać również o tym, że samo zarządzanie tymi urządzeniami jest niezwykle proste. Precyzyjna elektronika pozwala na ustawienie urządzenia na dokładnie taką temperaturę, jaką sobie zażyczysz. Zgodnie z tym, co piszą firmy produkujące przepływowe podgrzewacze wody, urządzenia pozwalają na ustawianie temperatury na poziomie nawet do pół stopnia Celsjusza. W rezultacie, możliwe jest zaoszczędzenie nawet do kilkudziesięciu procent energii w stosunku do tego co wydalibyśmy przy konwencjonalnych urządzeniach do ogrzewania.

Elektryczny podgrzewacz wody – dowiedz się więcej!

Zastanawiasz się czy elektryczne podgrzewacze wody sprawdzą się w Twoim domu? Jaki dobrać? Jak je podłączyć? No i wreszcie – ile to właściwie kosztuje i jak się za to zabrać? Tego wszystkiego dowiesz się choćby na stronie producenta podgrzewaczy elektrycznych.

Tam znajdziesz kilka informacji na temat tego jak właściwie zabrać się za cały ten temat i czy rzeczywiście ma to sens finansowy w Twoim przypadku.

Leave a Reply