Pierwsza praca – jak poradzić sobie z nowościami i stresem?

Jedną z bardziej stresujących sytuacji społecznych, z jakimi ma do czynienia człowiek jest rozpoczęcie kariery zawodowej i podjęcie pierwszej pracy. Począwszy od tworzenia i rozsyłania CV, poprzez rozmowy kwalifikacyjne, aż do pierwszego dnia pracy, może nam towarzyszyć stres. Często w wyniku napięcia możemy mieć gorsze samopoczucie i trudności z zasypianiem, co oczywiście wpłynie negatywnie na naszą wydajność i koncentrację w pracy. A to dodatkowy czynnik stresogenny, zwłaszcza gdy zależy nam, aby wypaść jak najlepiej. Jak nie wpaść w błędne koło? Jak poradzić sobie ze stresem i obowiązkami w nowej pracy?

Jak wpływa na nas stres?

Choć może nam się wydawać, że silne zdenerwowanie to w pewnych sytuacjach naturalna kolej rzeczy, nie oznacza to, że mamy ignorować jego symptomy. Szczególnie jeśli chodzi o sytuacje, w których szczególnie zależy nam na zachowaniu zimnej krwi, opanowaniu i profesjonalizmie. A taką sytuacją bez wątpienia jest rozpoczęcie swojej pierwszej pracy. Stres z tym związany może wynikać głównie z lęku przed nieznanym, przed tym, jak przyjmą nas współpracownicy, czy poradzimy sobie z nowymi obowiązkami itd. Takie obawy świadczą o tym, że zależy nam, by wypaść dobrze i dopóki działają na nas motywująco i mobilizująco, wszystko jest w porządku. Często jednak zdarza się, że stres jest tak silny, że nas paraliżuje. Pod jego wpływem nie jesteśmy w stanie racjonalnie myśleć, a od tego tylko krok do popełniania głupich błędów w pracy, których przecież tak bardzo chcemy uniknąć!

Ale to nie jedyne negatywne skutki stresu. Silne napięcie wpływa także na nasze zdrowie. Osoby mocno zestresowane narzekają na brak apetytu i nudności, trudności z zasypianiem i bezsenność, podwyższone ciśnienie tętnicze, a w konsekwencji także obniżenie odporności organizmu i osłabienie kondycji włosów, skóry i paznokci. Można śmiało powiedzieć, że długotrwale utrzymujący się stres powoli nas wyniszcza. Praca to nieodłączny element naszego życia, dlatego trzeba wiedzieć, jak panować nad stresem w tej sytuacji.

Pierwszy dzień w nowej pracy – jak zminimalizować stres?

Przygotowując się na swój pierwszy dzień w nowej pracy, warto zacząć od przemyślenia, jakie stresujące sytuacje mogą nam się przydarzyć i odpowiednio się do nich przygotować. Dzięki temu niejako wyprzedzimy coś, co mogłoby się stać i wprawić nas w zakłopotanie. Omówmy kilka z takich sytuacji.

Dowiedz się jak najwięcej o firmie oraz swoim stanowisku

Jeżeli chcesz czuć się pewnie w pierwszym dniu pracy, warto wcześniej dobrze przygotować się pod względem merytorycznym. Zapoznaj się z wszystkimi informacjami dotyczącymi firmy na jej stronie internetowej. Spróbuj w zamieszczonych treściach dostrzec kierunek działania i cele. Dobrze zapoznaj się także z wymaganiami na Twoim stanowisku i w razie potrzeby zapoznaj się z rzeczami, które ułatwią Ci pracę. Mile widziane są też pomysły mogące pomóc w rozwoju działalności. Wszystko to sprawi, że będziemy czuć się pewnie i z chęcią przystąpimy do wykonywania swoich obowiązków. Zrobi to też dobre wrażenie na pracodawcy oraz współpracownikach. Wypadniemy w ich oczach jako osoby kompetentne i profesjonalne.

Zastanów się, o co mogą Cię spytać nowi koledzy z pracy

Nowa osoba w firmie zazwyczaj budzi ciekawość. Przygotuj się więc na to, że przez pierwszych kilka dni będziesz w centrum uwagi – to nieuniknione. Ale nie musi Cię to paraliżować. Wystarczy, że wcześniej przygotujesz kilka słów na swój temat, ale też pytania, które Ty możesz zadać współpracownikom. Dzięki temu nie będziesz czuć się, jak na przesłuchaniu, a to z pewnością pomoże się rozluźnić. Tu jednak słowo przestrogi: nie mów zbyt dużo o sobie. Wiele osób przyznaje, że w nerwach zaczyna dużo mówić, a może to zostać źle odebrane – jako przechwalanie się. Warto więc mówić o sobie tylko wtedy, gdy ktoś rzeczywiście o coś zapyta.

stres w pracy pomoże ci rozładować rozmowa ze współpracownikami

Zaplanuj swój pierwszy dzień w pracy

Oczywiście nie jesteś w stanie przewidzieć przebiegu wszystkich wydarzeń czy reakcji ludzi, masz jednak wpływ na to, jak Ty będziesz się czuć w nowej sytuacji. Zaplanuj więc prozaiczne sprawy, jak to, w co się ubierzesz, jak dotrzesz do biura, o której wyjdziesz, aby się nie spóźnić. Jeżeli korzystasz z własnego sprzętu typu laptop, upewnij się, że zabrałeś wszystko, co niezbędne do rozpoczęcia pracy. Zabierz notatnik i długopis, aby móc zapisać istotne informacje dotyczące nowych obowiązków. Warto też zabrać ze sobą coś do przegryzienia, jeśli nie do końca wiesz, gdzie w okolicy można zjeść lunch. Dzięki temu będziesz czuć, że masz wszystko pod kontrolą, a drobiazgi nie wytrącą Cię z równowagi.

ogranicz stres w pracy i przygotuj wszystkie narzędzia do pracy wcześniej

Wyśpij się

Jak wspomnieliśmy wcześniej, stres często sprzyja bezsenności, która z kolei mocno obniża naszą wydajność i koncentrację. Dlatego to tak ważne, aby noc przed pójściem do nowej pracy dobrze się wyspać. Ale jak tego dokonać, jeśli jesteś poddenerwowany kolejnym dniem? Pomóc może kilka prostych rzeczy. Po pierwsze, połóż się odpowiednio wcześnie. Wtedy nawet jeśli przez jakiś czas będziesz obracać się z boku na bok, uśniesz o rozsądnej godzinie. Po drugie, zapewnij sobie wieczorny relaks. Dla jednego będzie to porządny trening ułatwiający rozprawić się z negatywnymi emocjami, dla drugiego długi spacer, a jeszcze dla kogoś innego długa, relaksująca kąpiel. Tak czy siak, warto ten czas poświęcić dla siebie i zadbać o swoje emocje. Po trzecie, zadbaj o odpowiednie warunki do spania. Co mamy na myśli? Dobrze przewietrzona sypialnia, cisza i ciemność, świeża pościel, wygodny materac – wszystko to znacząco ułatwia zasypianie i pomaga się odprężyć.

>> Sprawdź, dlaczego niedobór snu może być groźny 

Staraj się nie zamartwiać

Największym paliwem dla stresu są uporczywe myśli o tym, co złego może nas spotkać. Dotyczy to także pierwszego dnia w nowej pracy. Często sami nakręcamy spiralę strachu, wyobrażając sobie najgorsze scenariusze, które przecież mogą nigdy się nie wydarzyć! Dlatego zamiast rozmyślać o tym, jakie negatywne rzeczy mogą się stać, lepiej nastawiać się pozytywnie. Myśl o tym, jak wiele nauczysz się na nowym stanowisku, ile sam wniesiesz do firmy, jakich ciekawych ludzi poznasz.

Pamiętaj, że dla każdego rozpoczęcie nowej pracy to stresujące wydarzenie i wiedzą o tym wszyscy – również Twoi nowi współpracownicy oraz przełożony. Dlatego nie bierz siebie tak bardzo serio – nawet jeśli zdarzy Ci się jakaś wpadka, obróć to w żart i miej dla siebie trochę więcej wyrozumiałości w tym dniu.

Leave a Reply