Panele fotowoltaiczne – ekologiczne źródło energii

Nie od dziś wiadomo, że słońce to nieograniczone źródło w pełni ekologicznej energii. Można je bardzo efektywnie wykorzystać do uzyskania ciepła lub energii elektrycznej. Obecnie powstało już wiele alternatywnych możliwości pobierania energii w sposób przyjazny dla środowiska. Jednym z nich są panele fotowoltaiczne będące częścią zestawów solarnych. Co warto o nich wiedzieć?

Panele fotowoltaiczne – najważniejsze dane

Panele fotowoltaiczne przekształcają światło pochodzące ze Słońca w energię elektryczną. Korzystanie z nich może przynieść wymierne korzyści w postaci dużych oszczędności związanych z poborem energii elektrycznej. Ogniwa fotowoltaiczne dzielimy na dwie grupy: moduły monokrystaliczne i moduły polikrystaliczne.

MODUŁY MONOKRYSTALICZNE

Panele fotowoltaiczne stworzone z ognisk monokrystalicznych są obecnie zdecydowanie najbardziej sprawne i najdłużej żywotne spośród wszystkich dostępnych modułów fotowoltaicznych. Ich żywotność wynosi nawet do 30 lat! Jak sama nazwa wskazuje, ogniwo jest wykonane z jednego kryształu, co pozwala uzyskać wysoką sprawność dzięki dokładnego ukierunkowania struktury kryształu w jednym kierunku. Niestety, takie rozwiązanie generuje jednak olbrzymie koszty produkcji, co nie do końca jest opłacalne.

panele fotowoltaiczne

Panel monokrystaliczny (po lewej) oraz polikrystaliczny (po prawej).

MODUŁY POLIKRYSTALICZNE

Moduły polikrystaliczne oraz pośrednie multikrystaliczne produkuje się w zdecydowanie bardziej ekonomicznych warunkach. Jak on wygląda? Czysty półprzewodnikowo krzem zostaje rozpuszczony w podciśnieniu pod ochronnym szkłem, a następnie przelewany do tak zwanych kokili, w których zastyga w odpowiedniej temperaturze i kierunku. Multikrystaliczne bloczki są dalej obrabiane przy pomocy precyzyjnych pił do postaci słupków o kwadratowej, komórkowej powierzchni. Bloczki te kroi się i czyści za pomocą pił taśmowych do multikrystalicznych krążków krzemu o grubości 200 mµ.

panele fotowoltaiczne

Montaż paneli fotowoltaicznych polikrystalicznych.

Ocenia się, że sprawność ogniw fotowoltaicznych polikrystalicznych niewiele różni się od sprawności ogniw monokrystalicznych. Poza tym w przeważającej części wybierane są panele fotowoltaiczne polikrystaliczne ze względu na ich cenę – aż 90% Klientów wybiera właśnie ogniwa polikrystaliczne.

Żyj ekologicznie!

Panele fotowoltaiczne to jeden z bardziej zaawansowanych sposobów na ekologiczne pobieranie energii. Zapewne tylko nieliczni z nas mogliby pozwolić sobie na taką inwestycję. Niemniej już dziś każdy z nas może wprowadzić do swojego domu dobre zwyczaje mające na celu oszczędzać energię. Może się wydawać, że nasze wysiłki to jak kropla w morzu potrzeb, niemniej gdyby każdy z nas wprowadził kilka ekologicznych rozwiązań do swojego domu, efekty mogłyby być zadziwiające!

Leave a Reply