Jak przygotować ogród na wiosnę?

Wiosna to czas, gdy wszystko budzi się do życia i kwitnie. Dla tego, kto ma ogród, to również czas ciężkiej pracy, by przygotować go na nadchodzącą wiosnę. O jakich pracach nie możemy zapomnieć?

Ogród przed wiosną – podstawowe porządki

Po zimie każdy ogród wymaga uprzątnięcia po jesieni i zimy i usunięcia tego, co przywiał wiatr, na przykład liści. Następnie trzeba wykonać porządki bezpośrednio przygotowujące ogród na wiosnę i ponowne kwitnięcie. Do tych prac zaliczamy między innymi usunięcie zimowych zabezpieczeń z roślin, przekopać ziemię przeznaczoną na siew, a także wyrównać tę, którą przekopywaliśmy na jesień.ogród Oprócz tego mamy już możliwość zasiać te gatunki roślin, które dobrze znoszą niskie temperatury i mogą zakwitnąć.

Ogród przed wiosną – przygotowanie roślin

Najwięcej uwagi w ogrodzie przed nadchodzącą wiosną wymagają drzewa i krzewy owocowe oraz krzewy ozdobne. Pod koniec lutego i na początku marca można się zająć w pierwszej kolejności ich przycinaniem. Jeśli chodzi o drzewa owocowe, pod koniec lutego możemy zacząć ich przycinanie. Warto też prześwietlić korony drzew, by docierało do nich jak najwięcej światła słonecznego, a także usunąć tzw. wilki, czyli pędy, które nie owocują. Takie zabiegi warto wykonać w przypadku jabłoni, gruszy oraz śliwy.ogród Jeżeli nasz ogród, oprócz drzew owocowych, zawiera także krzewy, o nie również warto zadbać już pod koniec lutego bądź w marcu. Przede wszystkim usuwamy najstarsze pędy oraz te uszkodzone i rosnące zbyt gęsto. Takie przerzedzenie pędów w krzewach owocowych sprawi, że owoce będą szybciej kwitnąć. Jeżeli natomiast chodzi o krzewy ozdobne, są one zdecydowanie bardziej delikatniejsze i wrażliwsze na mróz, dlatego z cięciem lepiej poczekać do połowy marca, gdy temperatury będą już wyższe.ogród Roślinom kwitnącym latem na nowych pędach przycinamy wszystkie pędy, a resztę prześwietlamy, usuwając te uszkodzone lub zbyt gęste.

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.