Kwas acetylosalicylowy – złoty lek

Kwas acetylosalicynowy czyli aspirinaKwas acetylosalicylowy, powszechnie znany pod nazwa aspiryny, to organiczny związek chemiczny, który wykazuje szerokie działanie przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe i przeciwgorączkowe. I chociaż marka Bayer zastrzegła sobie nazwę aspiryna, to na rynku można znaleźć wiele leków bazujących na pochodnej kwasu salicylowego.

Budowa kwasu i właściwości chemiczne

Otrzymuje się go jako produkt reakcji kwasu salicylowego z bezwodnikiem octowym. Biay, krystaliczny proszek o kwaśnym smaku opisany wzorem C9H8O4 podbił serca lekarzy i farmaceutów. Dlaczego? Kwas acetylosalicylowy wchodzi w reakcję z prostacykliną i ogranicza jej powstawanie, a także hamuje cyklooksygenazę odpowiedzialną na wytwarzanie tromboksanu. Jednym słowem: działa przeciwbólowo (przeciwzapalnie) oraz uniemożliwia tworzenie się zakrzepów w płytkach krwi.

Bezpieczne dawkowanie aspiryny

Codzienne zażywanie aspiryny w niewielkich ilościach (75mg do 150mg) już po roku zażywania zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krążeniowo-naczyniowego aż o 25%! Oczywiście leku nie można podawać kobiet w ciąży i małym dzieciom, a także osobom chorym z obniżoną krzepliwością krwi, niemniej nie ma innych przeciwskazań do jej przyjmowania. Światowa Organizacja Zdrowia uznała kwas acetylosalicylowy za jeden z najlepszych środków przeciwbólowych.

Wzór chemiczny kwasy acetylosalicylowego to C9H8O4

Wzór chemiczny kwasy acetylosalicylowego to C9H8O4

Na pomoc sercowcom

W przypadku pierwszych objawów problemów z sercem, należy sięgnąć po tabletkę aspiryny. Zmniejsza ona krzepliwość krwi, częściowo niwelując stan przedzawałowy oraz udar mózgu. Bardzo często osoby po przebytym zawale przyjmują aspirynę. Oczywiście nie ma leków idealnych, dlatego tak ważne jest, aby dobrać odpowiednią dawkę i postać leku do wymagań pacjenta. Osoby cierpiące na zaburzenia układu pokarmowego mogą przyjmować aspirynę dojelitowo.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat działania kwasu acetylosalicylowego i jego dobroczynnego działania na układ krążenia? W takim razie zapraszam do obejrzenia tego kilkuminutowego filmiku:

Leave a Reply