Dach budynku pełni bardzo ważne funkcje. Jednocześnie jest cały czas narażony na wpływ różnych degradujących czynników, jak chociażby zmiennej pogody. Nic zatem dziwnego, że wymaga odpowiedniej konserwacji. W jaki sposób i jak często powinna odbywać się konserwacja dachu? Jakich środków do impregnacji użyć, w zależności od rodzaju materiału użytego do budowy dachu?
Konserwacja dachu – dlaczego tak ważna?
Upływ czasu sprawia, że każdy dach ulega osłabieniu i zniszczeniom, nawet taki wykonany z najtrwalszych materiałów. Brak konserwacji może skutkować rdzewieniem dachu i ogólną zwiększoną podatnością na uszkodzenia mechaniczne. Poza tym z wiekiem straci swój ładny i świeży wygląd. Co gorsza, mechaniczne uszkodzenia dachu, takie jak pęknięcia, wyszczerbienia czy odbarwienia mogą sprawić, że dach stanie się nieszczelny.
Dachy domów zlokalizowanych w miejscach zacienionych i wilgotnych są dodatkowo zagrożone porastaniem mchów i glonów. Warstwa porostów również negatywnie wpłynie na stan dachu, zmniejszając jego przepuszczalność powietrza, a tym samym zwiększając ryzyko rozwoju wilgoci, a w efekcie pleśni wewnątrz domu. Widać więc, że prawidłowa i regularna konserwacja dachu jest niezbędna do zachowania go w dobrym stanie.
Jak dbać o dach?
Oczywiście największe znaczenie i wpływ na trwałość dachu będzie rodzaj użytego pokrycia. Dachówki ceramiczne wymagają większej dbałości i częstszych prac konserwacyjnych niż blachodachówki. Zatem już na etapie budowy domu czy wymiany dachu na nowy warto się zastanowić, jaki materiał okaże się najtrwalszy w warunkach, w jakich się znajdujemy, oraz względem rodzaju dachu (prosty lub pochyły). Ponadto prac konserwacyjnych i napraw oszczędzi nam też dodatkowa powłoka ochronna w postaci posypki lub powłoki ocynkowej, albo farby silikonowej.
Od czego rozpocząć konserwację dachu? Na pewno warto regularnie sprawdzać jego stan. Taki przegląd robimy dwa razy do roku, w okresie jesieni i wiosny, czyli przed i po zimie, która jest bez wątpienia najtrudniejszą porą roku dla pokryć dachowych. Dach należy regularnie myć, najlepiej przy użyciu myjki ciśnieniowej, bez dodatku detergentów. Woda pod odpowiednim ciśnieniem doskonale poradzi sobie z wszelkimi zabrudzeniami i nalotami na dachu. Jeżeli nasz dach jest podatny na porastanie mchem i glonami, warto pokryć go preparatem biobójczym, który ograniczy ich wzrost. Jeżeli na dachu zauważymy ogniska korozji, należy je jak najszybciej usunąć. W jaki sposób? Przede wszystkim musimy mechanicznie dokładnie zedrzeć warstwę rdzy, a następnie potraktować to miejsce dobrym środkiem antykorozyjnym. Następnie malujemy dach farbą zaprawkową wskazaną przez producenta naszego dachu. Pamiętajmy, regularna konserwacja dachu pozwoli nam uniknąć poważnych uszkodzeń i kosztownym napraw.