Konserwacja dachu krok po kroku

Dach budynku pełni bardzo ważne funkcje. Jednocześnie jest cały czas narażony na wpływ różnych degradujących czynników, jak chociażby zmiennej pogody. Nic zatem dziwnego, że wymaga odpowiedniej konserwacji. W jaki sposób i jak często powinna odbywać się konserwacja dachu? Jakich środków do impregnacji użyć, w zależności od rodzaju materiału użytego do budowy dachu?

Konserwacja dachu – dlaczego tak ważna?

Upływ czasu sprawia, że każdy dach ulega osłabieniu i zniszczeniom, nawet taki wykonany z najtrwalszych materiałów. Brak konserwacji może skutkować rdzewieniem dachu i ogólną zwiększoną podatnością na uszkodzenia mechaniczne. Poza tym z wiekiem straci swój ładny i świeży wygląd. Co gorsza, mechaniczne uszkodzenia dachu, takie jak pęknięcia, wyszczerbienia czy odbarwienia mogą sprawić, że dach stanie się nieszczelny.

konserwacja dachu

Dachy domów zlokalizowanych w miejscach zacienionych i wilgotnych są dodatkowo zagrożone porastaniem mchów i glonów. Warstwa porostów również negatywnie wpłynie na stan dachu, zmniejszając jego przepuszczalność powietrza, a tym samym zwiększając ryzyko rozwoju wilgoci, a w efekcie pleśni wewnątrz domu. Widać więc, że prawidłowa i regularna konserwacja dachu jest niezbędna do zachowania go w dobrym stanie.

Jak dbać o dach?

Oczywiście największe znaczenie i wpływ na trwałość dachu będzie rodzaj użytego pokrycia. Dachówki ceramiczne wymagają większej dbałości i częstszych prac konserwacyjnych niż blachodachówki. Zatem już na etapie budowy domu czy wymiany dachu na nowy warto się zastanowić, jaki materiał okaże się najtrwalszy w warunkach, w jakich się znajdujemy, oraz względem rodzaju dachu (prosty lub pochyły). Ponadto prac konserwacyjnych i napraw oszczędzi nam też dodatkowa powłoka ochronna w postaci posypki lub powłoki ocynkowej, albo farby silikonowej.

konserwacja dachu

Od czego rozpocząć konserwację dachu? Na pewno warto regularnie sprawdzać jego stan. Taki przegląd robimy dwa razy do roku, w okresie jesieni i wiosny, czyli przed i po zimie, która jest bez wątpienia najtrudniejszą porą roku dla pokryć dachowych. Dach należy regularnie myć, najlepiej przy użyciu myjki ciśnieniowej, bez dodatku detergentów. Woda pod odpowiednim ciśnieniem doskonale poradzi sobie z wszelkimi zabrudzeniami i nalotami na dachu. Jeżeli nasz dach jest podatny na porastanie mchem i glonami, warto pokryć go preparatem biobójczym, który ograniczy ich wzrost. Jeżeli na dachu zauważymy ogniska korozji, należy je jak najszybciej usunąć. W jaki sposób? Przede wszystkim musimy mechanicznie dokładnie zedrzeć warstwę rdzy, a następnie potraktować to miejsce dobrym środkiem antykorozyjnym. Następnie malujemy dach farbą zaprawkową wskazaną przez producenta naszego dachu. Pamiętajmy, regularna konserwacja dachu pozwoli nam uniknąć poważnych uszkodzeń i kosztownym napraw.

Leave a Reply