Klimatyzer – alternatywa dla klimatyzacji w domu?

Lato to dla wielu osób trudny okres. Gdy wysokie temperatury utrzymują się dłuższy czas, w naszych domach i mieszkaniach często powstaje upał, którego trudno się pozbyć. Aby się ochłodzić, stosujemy różne metody. Oczywiście najskuteczniejsze rozwiązanie to po prostu klimatyzacja, ale nie każdy może sobie pozwolić na jej montaż. Alternatywą może okazać się klimatyzer. Co to za urządzenie? Jak działa?

Klimatyzer – na jakiej zasadzie działa?

Klimatyzer jest urządzeniem przenośnym, które wymiarami oraz wyglądem przypomina nieco podróżną walizkę na kółkach. Działa na zasadzie wkładów chłodzących z wodą, które co jakiś czas należy wymienić. Konkretniej, polega to na wtłaczaniu do wnętrza urządzenia powietrza gorącego, które przechodzi przez nasączone wodą wkłady i w ten sposób zostaje schłodzone, a następnie oddane z powrotem do pomieszczenia.

klimatyzer

Wilgoć produkowana przez klimatyzer sprawia, że powietrze w pomieszczeniu staje się bardziej rześkie i chłodniejsze. Nowoczesne modele klimatyzerów wyposażone są w pompę wody, co jeszcze wydajniej schładza powietrze. Gdzie tego typu urządzenie znajdzie zastosowanie? Najbardziej popularne modele klimatyzerów są na tyle wydajne, że pozwolą schłodzić powietrze w pomieszczeniu o powierzchni 30 – 40 metrów kwadratowych. Sprawdzą się więc w sypialni, salonie, kuchni czy mniejszych pokojach biurowych.

Zalety i wady klimatyzera

Klimatyzer to urządzenie, które ma zarówno wady i zalety. Decyzja o tym, czy go zakupić, powinna więc być podyktowana naszymi indywidualnymi oczekiwaniami i porównaniem ich z możliwościami klimatyzera. Z pewnością zaletą tego sprzętu, w porównaniu do klasycznej klimatyzacji, jest cena oraz montaż. Dobrej jakości urządzenie kupimy już za 400 – 500 złotych.

klimatyzer

Klimatyzer nie wymaga też montażu ani ingerowania w ściany budynku, w którym ma się znaleźć. Co więcej, dzięki kółkom i niedużej wadze, jest to urządzenie mobilne, które można przenosić. To również jest dużą zaletą. Poza tym urządzenie nie wydaje zbytniego hałasu w czasie pracy, zatem nie będzie nas irytować. Niemniej minusem korzystania z klimatyzera jest jego ograniczony zasięg. Sprzęt musi znajdować się nie tylko w pomieszczeniu, które ma być chłodzone, ale też w pobliżu osób, które chcą z tego schłodzenia skorzystać. Zatem jeden klimatyzer nie jest w stanie schłodzić powietrza w kilku pomieszczeniach naraz. Poza tym konsekwencją korzystania z klimatyzera jest duża wilgoć w powietrzu, która może spowodować pojawienie się pleśni.

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.