Metodę TIG uznaje się za wszechstronną metodą spawania. Ma ona wiele zalet, które wpływają na wybór tej metody do łączenia elementów. Może być wykorzystywana zarówno do łączenia metali, jak i ich stopów. Aby móc osiągnąć oczekiwane rezultaty, ważne jest utrzymanie kontroli nad przebiegiem procesu spawania.
Jak wygląda spawanie metodą TIG?
Spawanie TIG to nic innego jak wytwarzanie łuku eletrycznego przy użyciu nietopliwej elektrody wolframowej. Zajarzenie łuku ma miejsce wówczas, gdy elektroda wolframowa pociera spawany materiał. Łuk może się wytworzyć także metodą bezstykową poprzez układ jonizatora. Łuk spawalniczy topi obrabiany materiał. W chwili cofnięcia elektrody materiał krzepnie i zamienia się w trwałą spoinę. Dzięki temu możemy mieć wpływ na kształt uzyskanej spoiny, a co za tym idzie łączyć nawet najcieńsze blachy. Zastosowanie prądu przemiennego prostokątnego, pozwala na uzyskanie kontroli nad urządzeniem i całym procesem. Ważne jest odpowiednie ustawienie natężenia prądu, co wpływa na szerokość i głębokość spoiny.
Zalety metody TIG
Spawanie metodą TIG, podobnie jak frezowanie na tokarkach CNC, ma wiele zalet, które czynią tą metodę popularną metodą obróbki metalu. Metoda ta pozwala na uzyskanie spoiny czystej i wysokiej jakości. Gotowa spoina nie wymaga żadnego czyszczenia. Dzięki temu znacząco skraca się czas obróbki. Jest to uniwersalna metoda, która pozwala na spawanie wszystkich metali i ich stopów. Pozwala łatwo kontrolować wielkość jeziorka spawalniczego, a także ilości ciepła. Manualne spawanie jest łatwe do opanowania przez spawacza. Metodę można łatwo zmechanizować i zautomatyzować.
Metoda TIG jest najczęściej stosowana do spawania stali nierdzewnych i innych stali wysokostopowych oraz takich materiałów jak aluminium, miedź, tytan, nikiel i ich stopów. Spawanie TIG wykorzystuje się do spawania rur i rurociągów. Świetnie sprawdza się w łączeniu cienkich blach. TIG to metoda stosowana w wielu gałęziach przemysłu. Znalazła zastosowanie w przemyśle spożywczym, chemicznym czy samochodowym.