Czym w praktyce jest frezowanie CNC?

Frezowanie CNC to proces obróbki. Pozwala on znacznie przyspieszyć i zautomatyzować cały proces. Zakłady produkcyjne i fabryki korzystają z maszyn CNC na co dzień. Jednak czym dokładnie jest frezowanie CNC?

Na czym polega frezowanie CNC?

Produkcja to złożony proces. Podzielona jest na etapy, a od prawidłowego wykonania każdego z nich zależy powodzenie całego procesu. Zastosowanie maszyn CNC pozwala znaczenie usprawnić cały przebieg. Frezowanie CNC opiera się na komputerowym programowaniu. Maszyna obsługiwana jest za pomocą komputera, na którym programuje się przebieg jej pracy. Szczegółowe dane pozwalają określić wszystkie ustawienia. Aby ustawić maszynę, zazwyczaj wykorzystuje się oprogramowanie CAD/CAM. W efekcie raz zaprogramowana maszyna będzie wykonywać taką samą pracę, aż do momentu zmiany wytycznych. Pozwala to uzyskać jednakowy efekt za każdym razem. Wszystkie wyprodukowane elementy będą takie same, dzięki czemu możliwe będzie ich późniejsze połączenie z innymi częściami.

Gdzie najczęściej wykorzystuje się frezowanie CNC?

Maszyny CNC najczęściej wykorzystywane są w dużych fabrykach i zakładach produkcyjnych. Służą do obróbki drewna i innych materiałów, np. aluminium, z którego produkuje się formy termoformujące. Ich zakup jest dużą inwestycją, ponieważ są drogie, jednak w szybkim czasie się zwraca. Najczęściej jednak frezowanie CNC wykorzystywane jest podczas produkcji mebli. Dzięki temu, że każdy element jest wykonywany w taki sposób, pozwala to na masową produkcję jednego modelu. Dodatkowo proces produkcyjny z wykorzystaniem frezowania CNC jest znacznie szybszy. Pozwala zredukować czas obróbki do minimum i zautomatyzować cały proces. Nie wymaga też obsługi przez dużą liczbę pracowników. Ważne tylko, żeby osoba, która specjalizuje się w obsłudze CNC, na bieżąco monitorowała jej pracę. Nowoczesne urządzenia korzystają z najnowszych technologii, dzięki czemu ich obsługa jest znacznie uproszczona, a samo programowanie nie wymaga skomplikowanych procedur.

Leave a Reply