Indywidualne konto emerytalne, czyli jak oszczędzać na emeryturę?

Emerytura – jakie odczucia budzi w Tobie to słowo? Dla osób młodych być może wydaje się odległym etapem życia, niemniej z wiekiem coraz częściej zastanawiamy się, ile właściwie wyniesie nasze świadczenie emerytalne i czy będziemy w stanie się za nie utrzymać. Sporo osób dochodzi wtedy do wniosku, że warto zacząć dodatkowo odkładać pieniądze na ten cel, dlatego decydują się na Indywidualne Konto Emerytalne (IKE). Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu?

Indywidualne Konto Emerytalne – jak działa?

Indywidualne Konto Emerytalne, w skrócie IKE, to konto, na którym możemy gromadzić pieniądze z myślą o przyszłości. Nie jest to zwykły rachunek oszczędnościowy czy lokata, lecz konto specjalnie dostosowane pod potrzeby przyszłych emerytów. IKE jest niezależne od obowiązkowego systemu emerytalnego, dlatego nagromadzone na nim środki nazywamy niekiedy prywatną emeryturą. Mamy pełną swobodę dysponowania tymi środkami nawet przed przejściem na emeryturę i dowolnie nimi zarządzać.indywidualne konto emerytalne Poza tym IKE nie obejmuje 19%-owy podatek od zysku, jak to jest w wypadku innych form oszczędzania. Nie ma też wymogu regularności spłat, ani podatku od spadków i darowizn. Indywidualne Konto Emerytalne daje więc możliwość zabezpieczenia przyszłości swojej i swoich bliskich na dogodnych i elastycznych zasadach.

Kto może skorzystać z IKE?

Prawo do dokonywania wpłat na Indywidualne Konto Emerytalne przysługuje osobom fizycznym, które ukończyły 16 lat. Oznacza to, że każda osoba wchodząca w dorosłość już może zacząć odkładać pewne środki na poczet przyszłości, nawet jeśli wydaje się ona odległa. Ale szczególnie powinny o tym pomyśleć osoby, które mają rodzinę i są za nią odpowiedzialni, również pod względem finansowym. Takie dodatkowe zabezpieczenie w postaci zgromadzonych środków pieniężnych na IKE może okazać się nieocenione w obliczu nagłych problemów finansowych. Ponieważ, jak wspomnieliśmy, oszczędności z IKE można wypłacić jeszcze przed przejściem na emeryturę, zgromadzone tam środki nie są zamrożone, lecz stanowią realne zabezpieczenie na przysłowiową „czarną godzinę”.indywidualne konto emerytalne

Więcej na temat IKE i jego zalet przeczytacie także TUTAJ.

Leave a Reply