Czyszczenie dywanów i wykładzin – cz. I

Ładny, puszysty dywan to ozdoba każdego salonu. Nadaje przytulności pomieszczeniu i chroni stopy przed nieprzyjemnym chłodem podłogi. Wykładziny dywanowe są równie funkcjonalne, zwłaszcza w miejscach użyteczności publicznej, na przykład hotelu, przedszkolu czy w biurze. Niestety, bez odpowiedniej pielęgnacji szybko stracą swój urok, a do tego będą siedliskiem brudu, bakterii i alergenów. Jak temu zapobiec? Warto zdecydować się na profesjonalne czyszczenie dywanów i wykładzin dywanowych.

Czyszczenie dywanów i wykładzin – dlaczego nie warto robić tego samodzielnie?

Istnieje wiele tak zwanych „domowych” metod prania dywanów, w sklepach znajdziemy też środki do czyszczenia dywanów bądź wykładzin w warunkach domowych. Doświadczenie pokazuje jednak, iż samodzielne czyszczenie tych powierzchni jest ryzykowne i na ogół mało efektywne. Wynika to z faktu, iż czyszcząc ręcznie, tak naprawdę wcieramy brud we włókna. To, że przestaje być widoczny na powierzchni, nie oznacza, że się go pozbyliśmy. Po prostu wtarliśmy go głębiej. czyszczenie dywanów i wykładzinPo kilku takich praniach dywan bądź wykładzina nie będzie wyglądać dobrze. Brud i tak w końcu się pojawi, a runo i włókna, zamiast być ładnie uniesione, będą twarde i wgniecione w dół. Dlatego czyszczenie dywanów i wykładzin lepiej zostawić profesjonalistom.

Metody czyszczenia dywanów i wykładzin – ekstrakcyjna i szamponowanie

W tym wpisie omówimy pokrótce dwie najpopularniejsze metody prania dywanów na mokro – ekstrakcyjna i szamponowanie.

Metoda ekstrakcyjna to metoda dogłębnego prania nie tylko dywanów czy wykładzin, ale również tapicerki meblowej i samochodowej, a także kanap i foteli. Mówiąc w skrócie, środek czyszczący wnika naprawdę głęboko, usuwając nawet stary i mocno wtarty brud, natomiast odkurzacz ekstrakcyjny odsysa cały środek chemiczny wraz z brudem, jednocześnie podnosząc runo wykładziny bądź dywanu. Zaletami metody ekstrakcyjnej są: bardzo duża skuteczność prania najbardziej zabrudzonych powierzchni, brak osadu po użytych środkach chemicznych, brak konieczności odkurzania na sucho po skończonym praniu, stosunkowo szybki czas wysychania po praniu oraz brak ryzyka uszkodzenia czy osłabienia materiału.czyszczenie dywanów i wykładzin

Metoda czyszczenia nazywana szamponowaniem jest metodą dwuetapową – najpierw należy rozpuścić brud, a następnie go usunąć. Najpierw na powierzchnię nakładany jest środek rozpuszczający brud, czyli szampon. Robi się to za pomocą maszyny jednotarczowej wyposażonej w miękką szczotkę. Wcieranie szamponu w dywan powoduje jego spienianie, dzięki czemu uaktywniają się cząsteczki rozpuszczające brud. Po określonym czasie środek czyszczący jest usuwany wraz z brudem. Najpierw bardzo dokładnie odessana zostaje wilgoć, następnie usuwa się pozostałe suche, skrystalizowane cząsteczki szamponu. To bardzo ważny etap prania, gdyż jego złe wykonanie może skutkować powstaniem szkodliwego chemicznego osadu, który będzie przyciągać brud. W efekcie szamponowanie da rezultat odwrotny do zamierzonego.

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.