Motoreduktory są coraz częściej wykorzystywane jako alternatywa dla klasycznych układów napędowych. Warto je wykorzystać wszędzie tam, gdzie używane są przekładnie pasowe. Czym właściwie są te urządzenia? Jakie rozróżnia się ich rodzaje i gdzie są wykorzystywane? Odpowiadamy.
Motoreduktory – czym są?
Najprościej mówiąc są to maszyny napędowe. Składają się one z dwóch elementów – napędu elektrycznego i przekładni mechanicznej. W sprzedaży występują one jako całe, gotowe do użycia elementy. Wystarczy podać parametry dotyczące prędkości obrotowej momentu obrotowego i pozycji pracy, a na pewno znajdziemy dopasowany do naszych potrzeb model.
Motoreduktory znajdują swoje zastosowanie we właściwie każdej gałęzi przemysłu. Najczęstszymi formami wykorzystania są napędy przenośników, wirniki oraz mieszadła, a także podwieszane kolejki. Jednym z rodzajów urządzenia są motoreduktory pneumatyczne. Najlepiej sprawdzają się one w miejscach o dużym stopniu wilgoci i zapylenia.
Motoreduktory – jakie wyróżniamy rodzaje?
Istnieje kilka typów motoreduktorów. Podział opiera się na rodzaju przekładni zębatej na stopniu przełożenia, która jest zamontowana w danym modelu. I tak najbardziej popularną formą urządzenia są modele planetarne, które – jak sama nazwa wskazuje – posiadają przekładnię planetarną. Innym rodzajem są motoreduktory płaskie. Wyposażone są one w przekładnię walcową.
Zobacz także: https://jakowisko.pl/falowniki-sprawdz-czym-sie-kierowac-przy-ich-wyborze/
Pozostałe rodzaje motoreduktorów to: stożkowy, ślimakowy i walcowy. Analogicznie do poprzednich typów ich przekładnie charakteryzują się kształtem kolejno: stożkowym, ślimakowym i walcowym. Typ motoreduktora powinien zostać dobrany w dostosowaniu do naszych potrzeb. Ogromny wybór urządzeń tego typu znaleźć można zaglądając na stronę https://kacperek.com.pl
Motoreduktory – jakie są ich zalety i wady?
Zdecydowanie największą zaletą tych urządzeń jest ich niewielki rozmiar. Nie ma również potrzeby dokupowania do nich dodatkowych elementów, gdyż stanowią całość samą w sobie. Modele motoreduktorów pneumatycznych chwalone są za możliwości pracy w ciężkich warunków. Wysoka zawartość pyłu w powietrzu oraz wilgotność w żaden sposób nie zaburzą efektywności urządzenia.
Motoreduktory niezbyt dobrze sprawdzają się w sytuacjach, które wymagają przeniesienia dużej mocy przy jednoczesnym ogromnym przełożeniu. W takich warunkach lepiej sprawdzą się klasyczne układy napędowe. Decydując się na zakup urządzenia warto zwrócić uwagę na dopasowanie go pod względem pozycji pracy, obrotu wyjściowego wału, współczynnika przeciążenia i momentu wyjściowego.
No Responses