Dlaczego warto ćwiczyć w ciąży?

Gdy kobieta zachodzi w ciążę, musi cały swój tryb życia dostosować do rozwijającego się w niej dziecka. Musi bardzo na siebie uważać, by dziecko rosło prawidłowo i nie było narażone na niebezpieczeństwa. Wiele kobiet będących aktywne fizycznie zastanawia się, czy mogą nadal wykonywać ćwiczenia w ciąży. Okazuje się, że jest to nawet bardzo wskazane!

Ćwiczenia w ciąży – dlaczego je wykonywać?

Dla kobiet pasjonujących się ćwiczeniami i ogólnie aktywnością fizyczną niemożność ich wykonywania przez 9 miesięcy byłaby prawdziwą męką. Ale nawet te z kobiet, które niespecjalnie lubią ćwiczyć, właśnie w ciąży powinny zacząć to robić. Dlaczego? Otóż po ciąży pozostaje wiele niechcianych „pamiątek” w postaci nadwagi, rozciągniętej skóry, rozstępów i cellulitu. I przyznajmy to szczerze: któraż ze świeżo upieczonych mam znajdzie czas i siły tuż po porodzie, by zadbać o sylwetkę i wrócić do wagi sprzed ciąży? Fakty pokazują, że tylko nieliczne mogą sobie na to pozwolić. Zamiast więc po narodzinach dziecka czuć się zmęczoną i nieatrakcyjną, lepiej jeszcze w trakcie ciąży zrobić wszystko, co możliwe, by uniknąć jej negatywnych skutków.

ćwiczenia w ciąży

Będąc w ciąży, nie tylko można, ale nawet trzeba ćwiczyć! Wychodzi to na zdrowie zarówno przyszłej mamie, jak i dziecku.

Poza tym odpowiednio dobrane ćwiczenia w ciąży mogą też ułatwić poród naturalny. Ćwiczenia i sport działają też dobrze na organizm kobiety w ciąży, gdyż zapobiegają zakrzepicy i zmniejszają ryzyko pojawienia się żylaków, wpływają na lepsze dotlenienie organizmu, przyspieszają przemianę materii, niwelują bóle pleców i ogólnie poprawiają samopoczucie.

Jak ćwiczyć w ciąży?

Oczywiście dla kobiet w ciąży przygotowano wiele zestawów ćwiczeń, dopasowanych też do konkretnych trymestrów ciąży. Źle wykonywane ćwiczenia czy też zbyt forsowny wysiłek mógłby zagrażać dziecku, dlatego trzeba ściśle stosować się do tych zaleceń. Jednym z zalecanych ćwiczeń w ciąży jest pływanie, zwłaszcza na plecach.

ćwiczenia w ciąży

Pływanie to bardzo wskazany sport dla kobiet w ciąży.

To bezpieczny sport, który skutecznie usuwa bóle pleców, tak częste w zaawansowanej ciąży, ponadto rozluźnia mięśnie i ujędrnia ciało. Dla kobiet w ciąży odpowiednie będą też niektóre ćwiczenia aerobowe czy zajęcia fitness. Istnieją specjalne kluby fitness i siłownie oferujące zajęcia dla przyszłych mam – warto z nich skorzystać, jeżeli nie do końca wiemy, w jaki sposób ćwiczyć w ciąży.

ćwiczenia w ciąży

Dla kobiet w ciąży stworzono specjalne pakiety ćwiczeń, dostosowane do ich stanu.

Jeżeli tylko ciąża przebiega prawidłowo i lekarz nie widzi żadnych przeciwwskazań, starajmy się regularnie ćwiczyć. Przyniesie to wymierne korzyści nie tylko podczas ciąży, ale i długo po porodzie.

Leave a Reply