Co zdrożeje, a co stanieje w 2016 roku?

ElektronikaCo zdrożeje, a co stanieje w elektronice? Czy warto już teraz kupować nowy telewizor, czy może poczekać na świąteczne obniżki? Czy ceny usług komputerowych wzrosną? A co z e-bookami oraz sprzętem do kina domowego? Nadchodzący 2016 rok szykuje nam zaskakujące zmiany!

Prawa, jakie rządzą się rynkiem elektroniki są pozornie proste: ceny produktów i usług, podobnie jak w przypadku telekomunikacji i dostępu do internetu, powinny spadać z miesiąca na miesiąc, a przynajmniej operatorzy i producenci powinni oferować coraz więcej usług i nowoczesnych rozwiązań. Tymczasem okazuje się, że jeden huragan, powódź lub pożar w oddalonej setki tysięcy kilometrów fabryce mogą sprawić, iż klient będzie musiał wyłożyć więcej pieniędzy (jak to miało miejsce w przypadku dysków twardych lub samochodów Toyoty).

Te produkty powinny stanieć

komputer i tabletOd wielu lat klienci przyzwyczaili się do topniejących cen telewizorów i komputerów osobistych. W nadchodzących 2016 roku będzie podobnie, co prawda nie będą to ogromne zniżki cenowe, bowiem sprzęt jest coraz mniej awaryjny, a wiele modeli ma podobne rozwiązania technologiczne, dlatego spodziewać się należy raczej symbolicznych upustów w granicach 100-300 złotych. Warto poczekać na zakup nowego aparatu cyfrowego lub czytnika do e-booków, ponieważ w przyszłym roku w Stanach Zjednoczonych mają się pojawić nowsze modele najpopularniejszych produktów, w związku z tym można się spodziewać obniżki starszych wersji. Podobna kwestia dotyczy oprogramowania oraz systemów marki Microsoft (ostatnio posiadacze Windowsa 7 i 8 mogli za darmo przełączyć się na najnowszą 10), a także zestawów kina domowego.

A to może zdrożeć

Dobre smartfonyNiestety, statystyki GUS-u są bezlitosne. Wystarczy przejrzeć oferty wiodących operatorów sieci komórkowych, aby się przekonać, iż usługi telekomunikacyjne zaczynają powoli zdrożeć. W związku z tym zaczynają rosnąć ceny nowych smartfonów oraz dostępu do sieci internetowej. Ostatnie komplikacje związane z przetargiem na krajowe, ogólnodostępne LTE zmusiło wiele firm do wyłożenia pieniędzy na anonse informujące o tym fakcie oraz opłaty sądowe, co z pewnością negatywnie odbije się na kieszeni wszystkich klientów. Już teraz warto podpisać umowę także na dostęp do telewizji cyfrowej, bowiem jej ceny systematycznie rosną od kilku miesięcy.

Podsumowując

Drożeją

Tanieją

Smartfony

Dostęp do internetu

Abonament telewizji cyfrowej

Miesięczne koszty abonamentu komórkowego

Telewizory

Komputery osobiste

Oprogramowanie

Czytniki e-book

Nawigacja

Kino domowe

 

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.