Panele akustyczne – gdzie i kiedy je zastosować?

Panele akustyczne to coraz częściej wybierany element wykończeniowy w domach i mieszkaniach. Chociaż ich najważniejszą funkcją jest wyciszanie pomieszczeń oraz pochłanianie fal dźwiękowych, mogą stanowić też świetny element dekoracyjny. Co warto wiedzieć o panelach akustycznych i kiedy warto z nich skorzystać?

Panele akustyczne – najważniejsze funkcje

Jak już wspomnieliśmy, panele akustyczne, nazywane także matami wygłuszającymi mają na celu wyciszenie pomieszczeń poprzez pochłanianie fal dźwiękowych. Dzięki temu nie słychać odgłosów z zewnątrz, jak i nie wydostają się one na zewnątrz. Tego rodzaju panele zagłuszają między innymi głośne rozmowy, dźwięk telewizora, odtwarzaną muzykę czy też odgłosy dochodzące z zewnątrz, na przykład hałas ruchu ulicznego. Sprawdzą się też w wysokich pomieszczeniach, by zlikwidować echo.

panele akustyczne

Jeżeli na etapie budowy domu czy też remontu mieszkania stwierdzimy, że jest ono narażone na duże hałasy, warto już wtedy zaplanować montaż paneli akustycznych. Nowoczesne panele montowane na ścianach i suficie pozwolą wyciszyć mieszkanie, które nie są zaprojektowane pod tym kątem. Jednocześnie mogą stanowić świetny element dekoracyjny wyposażenia, nadając wnętrzu nowoczesnego i oryginalnego wyglądu.

Kiedy zastosować panele akustyczne?

Panele akustyczne są stosowane na przykład w studiach nagrań, gdzie cisza i brak zakłóceń z zewnątrz jest bardzo ważne. Ale coraz częściej postanawiamy wykorzystać je w domach prywatnych. Trzeba przyznać, że nawet w nowym budownictwie ściany są na tyle cienkie, że odgłosy z mieszkań obok bardzo się niosą. Z tego powodu notorycznie mogą nam przeszkadzać głośne rozmowy sąsiadów, muzyka, hałas z ulicy czy odgłosy remontu.

panele akustyczne

Jeżeli cenimy sobie ciszę, warto przeanalizować, czy montaż paneli akustycznych nie byłby w tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem. Tym bardziej, że takie panele są bardzo proste w montażu – wystarczy przykleić je na ścianie, mogą też zastąpić sufit podwieszany, dzięki czemu zajmują znacznie mniej przestrzeni. Panele poprawiają też akustykę pomieszczeń, a ich oryginalny wygląd sprawia, że mogą stanowić także ciekawy dodatek do aranżacji wnętrza.

Leave a Reply