Odnowa kamiennego blatu krok po kroku

Kamienny blat w kuchni to dobre rozwiązanie. Kamień jest materiałem trwałym, więc będzie odporny na zarysowania czy środki chemiczne. Nie jest jednak niezniszczalny. Co zrobić, gdy zauważymy, że nasz kuchenny blat nie wygląda tak dobrze, jak kiedyś? Zamiast wymienić go na nowy, co zwykle jest kosztowne, lepiej przeprowadzić jego renowację. Na czym polega odnowa kamiennego blatu?

Odnowa kamiennego blatu w kilku krokach

Dobra wiadomość jest taka, że odnowa kamiennego blatu to coś, co możemy wykonać samodzielnie bez jakichś szczególnych umiejętności. Nie jest to też bardzo drogie, w przeciwieństwie do całkowitej wymiany blatu. Zanim więc zdecydujemy się na jego wymianę, lepiej spróbować go odnowić samodzielnie. Odnowę rozpoczynamy oczywiście od dokładnego oczyszczenia blatu z warstw zewnętrznych. Pomóc w tym może nam szlifierka. Zeszlifowanie zewnętrznej warstwy blatu pozwoli nam pozbyć się wszelkich przebarwień, jakie w ciągu lat na nim powstały.

odnowa kamiennego blatu

Kuchenny blat kamienny codziennie narażony jest na wiele szkodliwych czynników, dlatego co jakiś czas może wymagać renowacji.

Następnie musimy usunąć wszelkie uszkodzenia blatu, a więc połączyć pęknięcia oraz wypełnić szczeliny. Aby uzupełnić nieduże ubytki, możemy użyć pasty polerskiej. Do poważniejszych uszkodzeń będzie nam potrzebna masa szpachlowa lub klej przeznaczony do kamienia. Po usunięciu wszystkich uszkodzeń ponownie szlifujemy blat, aby go wygładzić z nierówności. Na koniec polerujemy i impregnujemy blat, by ochronić go przed pojawieniem się ponownych uszkodzeń czy przeniknięciem wody. Impregnat powinniśmy nakładać przynajmniej raz w roku, wtedy odnowa blatu kuchennego może się okazać konieczna bardzo rzadko.

Codzienna pielęgnacja blatów z kamienia

Odnowa blatu kamiennego będzie potrzebna częściej, gdy na co dzień nie będziemy go pielęgnować. Warto więc to robić, by nasz blat zawsze wyglądał dobrze. Co nam w tym pomoże? Przede wszystkim, czyszcząc blat, korzystajmy wyłącznie ze środków przeznaczonych do kamienia. Dzięki temu warstwa impregnatu nie ulegnie starciu, a sam kamień będzie dobrze odżywiony. To przełoży się oczywiście na jego piękny wygląd. Do nanoszenia środka czyszczącego wybierajmy tylko miękkie ściereczki, najlepiej z mikrofibry. Nie powodują one mikrouszkodzeń na blacie, które najczęściej są powodem powstawania poważniejszych zniszczeń.

odnowa kamiennego blatu

Do codziennej pielęgnacji blatu kamiennego używajmy wyłącznie środków przeznaczonych do kamienia oraz miękkiej ściereczki.

Poza tym unikajmy środków z chlorem, kwasami, sodą oczyszczoną, olejem silikonowym czy ługiem potasowym. Powodują one powstawanie zmian kolorystycznych na kamieniu oraz matowych smug, które trudno usunąć.

Leave a Reply