Każdy kierowca dobrze wie, że o obcierkę czy drobną stłuczkę nie jest trudno. Jak wiadomo, tego typu defekty nie tylko obniżają wartość samochodu, ale co więcej nie prezentują się one zbyt estetycznie. To właśnie zredukowanie efektów obcierek i stłuczek jest najczęstszym powodem wizyt w warsztacie samochodowym. Naprawy blacharskie są obecnie jedną z najpopularniejszych usług, niemniej jednak co one obejmują i czym właściwie są?
Blacharstwo samochodowe- czym właściwie jest?
Blacharstwo samochodowe to nazwa, pod którą kryją się wszelkiego rodzaju działania, których zadaniem jest przywrócenie poszczególnych elementów pojazdu do ich pierwotnego stanu. Głównie chodzi tutaj o zachowanie i zadbanie o odpowiedni wygląd pojazdu. Naprawy blacharskie zwykle przeprowadzane są w warsztacie samochodowym lub wyspecjalizowanym warsztacie blacharskim. Tego typu usługi są niezbędne w przypadku:
- defektów, które powstały w wyniku zdarzeń drogowych
- postępującej korozji
- zredukowania wgnieceń lub uderzeń
Niemniej jednak usługi blacharskie to również prostowanie, a także regeneracja poszczególnych części nadwozia. Warto zaznaczyć, że naprawy lakiernicze i blacharskie charakteryzują się dużo przystępniejszą ceną niż całkowita wymiana uszkodzonych elementów karoserii, a także niebywałą efektywnością. Zabiegi związane z wypychaniem i prostowaniem elementów odbywają się zarówno od wewnątrz jak i zewnątrz, a kluczowym parametrem jest wytrzymałość, a także sprężystość metalu i jego plastyczne możliwości. Niemniej jednak finalnym efektem, jest przywrócenie danemu elementowi wyglądu pierwotnego.
Co obejmuje zakres napraw blacharsko-lakierniczych?
Jako, że warsztat lakierniczy zwykle współpracuje z warsztatem blacharskim, zakres usług jest niezwykle szeroki. W pierwszej kolejności, warto wspomnieć o usuwaniu i naprawie ognisk korozji, a także o poprawkach kosmetycznych, w których skład wchodzi przede wszystkim usuwanie powypadkowych defektów, a także regeneracja nadwozia. Warsztat blacharsko lakierniczy zajmuje się również naprawą zderzaków, a także prostowaniem blach auta i wygładzeniem lakieru lub położeniem jego nowej powłoki. Można się do takiego warsztatu zgłosić również wtedy, kiedy mamy problem z trudnymi zanieczyszczeniami, które wtopiły się w powłokę lakierniczą. Warto wspomnieć, że nawet najdrobniejsze wgniecenia, czy ogniska korozji warto usuwać na bieżąco, gdyż mogą one doprowadzić do powstania poważniejszych defektów na karoserii, a to z kolei może znacznie zwiększyć koszt planowanej naprawy.
Dowiedz się więcej na autodrobot.pl