Elewacja domu to swego rodzaju wizytówka. Wystawiona na oddziaływanie czynników zewnętrznych, po latach może ulec zabrudzeniu i zakurzeniu. Dlatego co kilka sezonów warto zaplanować gruntowniejsze czyszczenie całej elewacji przy użyciu profesjonalnych środków czyszczących oraz narzędzi. Sposób czyszczenia należy jednak dostosować do rodzaju elewacji oraz rodzaju zabrudzeń. Jak więc zrobić to samodzielnie krok po kroku?
Elewacja domu – kiedy wymaga gruntownego wyczyszczenia?
Na to, jak często będziemy czyścić elewację domu, wpływ ma między innymi jego umiejscowienie. Jeżeli nasz dom stoi w pobliżu lasu albo ruchliwej drogi, zapewne mycie elewacji będzie konieczne często. Wpływ na to ma też struktura materiału użytego do wykończenia elewacji. Im gładsze powierzchnie, tym bardziej będą podatne na brud i kurz.
Kiedy już zdecydujemy, że nasza elewacja wymaga wyczyszczenia, musimy też określić rodzaj zabrudzeń. To ważny warunek, by dobrać odpowiednią metodę mycia oraz właściwie środki chemiczne. Innych metod będzie wymagał kurz, a innych na przykład zielony nalot z glonów czy mchu, a jeszcze innych białe plamy na klinkierze. Jeżeli nie jesteśmy w stanie sami określić, co jest źródłem brudu, lepiej poprosić o pomoc fachowca. W tym artykule skupimy się na najczęściej spotykanych zabrudzeniach na najczęściej spotykanych wykończeniach elewacji.
Jak czyścić elewację pokrytą tynkiem cienkowarstwowym?
Elewacja domu najczęściej pokryta jest tynkiem cienkowarstwowym o różnej strukturze. W zależności od tej struktury nieco inaczej osiada na nim brud i kurz. Do wyczyszczenia elewacji z kurzu często wystarczy umycie samą wodą poddaną odpowiedniemu ciśnieniu. Odradzamy szorowanie elewacji szczotką, gdyż może to spowodować uszkodzenie powierzchni. Poza tym zdecydowanie lepiej zadziała użycie gorącej wody, gdyż znacznie szybciej radzi sobie nie tylko z kurzem, ale też z tłustymi plamami. Musimy jednak uważać, by woda nie była zbyt gorąca, gdyż może ona doprowadzić do odkształceń i pęknięć na elewacji. Zanim zaczniemy pracę na całej powierzchni, dobrze jest sprawdzić, jak zachowa się elewacja, czyszcząc jej niewielki fragment w mało widocznym miejscu. Doświadczenie pokazuje, iż najlepsze efekty daje użycie profesjonalnej myjki ciśnieniowej. Do mniejszych zabrudzeń doskonała będzie myjka o ciśnieniu do 120 bar stosowana na potrzeby domowe. Tego typu czyszczenie warto powtarzać co 2 – 3 lata, aby zabrudzenia się nie utrwaliły. W przypadku dużej elewacji i mocnych zabrudzeń skuteczniejsze okaże się użycie profesjonalnego sprzętu. Korzystne będzie skorzystanie z usług firmy sprzątającej, która ma doświadczenie i wykona zadanie szybko, sprawnie i bez uszkodzenia fasady.
Jak usunąć zielony nalot lub pleśń z elewacji?
Powodem powstawania charakterystycznego zielonego osadu na elewacji są glony, porosty i mchy. Rozwijają się one z powodu zawilgocenia ścian zewnętrznych domu. Usunięcie tego rodzaju zabrudzeń wymaga użycia specjalnych środków czyszczących, a także regularne powtarzanie tej czynności. Przydadzą nam się środki z właściwościami biobójczymi. Na początek myjemy elewację samą wodą pod ciśnieniem lub usuwamy zabrudzenia szczotką, delikatnie je szorując. Następnie aplikujemy środki grzybo- i glonobójcze. Po wyschnięciu zabezpieczamy te miejsca dodatkowo bezbarwnym impregnatem lub farbą z dodatkiem biocydów. Dzięki nim elewacja zyskuje warstwę ochronną, odporną na zielone zabrudzenia.
Jeżeli posiadamy drewniany dom, po czasie na jego elewacji może pokazać się pleśń i grzyb. Jak sobie z nimi poradzić? Najpierw należy ją usunąć mechanicznie, przy pomocy szczotki. Pamiętajmy, by do tej czynności użyć rękawic oraz maseczki ochronnej, by zarodniki pleśni nie osiadły na naszych rękach i nie dostały się do dróg oddechowych. Następnie przemywamy elewację środkiem pleśniobójczym, a po jego wyschnięciu jeszcze raz malujemy drewno. W przypadku, gdy grzyb domowy przeniknie przez drzewo, powodując jego butwienie, należy pozbyć się takich „zainfekowanych” elementów całkowicie, najlepiej poprzez spalenie. Zdrowe elementy natomiast impregnujemy i konserwujemy.
Czyszczenie elewacji klinkierowej
Na elewacji klinkierowej najczęściej po czasie pojawiają się białe plamy. Wynika to z odparowywania wody użytej przy murowaniu warstwy osłonowej. Takie zjawisko powinno trwać nie dłużej niż rok od zbudowania domu. Jak usunąć tego rodzaju plamy? Pomóc może oczywiście czyszczenie. Zaplanujmy je na słoneczny dzień, by elewacja szybko wyschła. Zaopatrzmy się w miękką szczotkę, by za jej pomocą delikatnie zetrzeć wykwity. Na początek nie robimy tego na mokro, by nie uzyskać efektu odwrotnego do zamierzonego. Na mokro usuwamy tylko pozostałości. Jeżeli to nie wystarczy, warto użyć preparatu do czyszczenia klinkieru, a na koniec zastosować impregnat. Nada elewacji połysku i ochroni ją przed powstawaniem kolejnych wykwitów.
Zadbana i regularnie czyszczona elewacja prezentuje się pięknie. Bez względu na upływ czasu dom może prezentować się jak nowy. Warto więc włożyć wysiłek w to, by dbać o elewację i zaopatrzyć się w odpowiednie środki czyszczące.