Wybieramy dobry akumulator samochodowy

Akumulator to ważny element wyposażenia każdego samochodu, bez którego nie mógłby on jeździć. Wybierając nowy, dobry akumulator, musimy mieć na uwadze, by wytrzymał nawet największe mrozy i nie zawiódł nas w najmniej odpowiednim momencie. Co więc warto wiedzieć na temat dostępnych na rynku akumulatorów?

Dobry akumulator – jaki mamy wybór?

Na rynku możemy natrafić na trzy rodzaje akumulatorów:

• Akumulatory z płynnym elektrolitem – najpopularniejsze i najbardziej sprawdzone, zwłaszcza w starszych modelach samochodów, którymi jeździ się w dłuższe trasy. Nowocześniejszą wersją są akumulatory z technologią ECM, idealne do samochodów z systemem Start-Stop.

• Akumulatory żelowe – w tego typu akumulatorach wykorzystuje się zagęszczony elektrolit przy pomocy żelu krzemionkowego. Świetnie sprawdzają się na przykład w przyczepach kempingowych, gdzie potrzebne jest długotrwałe zasilanie. Przy czym nie sprawdzą się jako akumulatory rozruchowe.dobry akumulator

• Akumulatory AGM – w tych akumulatorach elektrolit został zamknięty w macie szklanej. Takie rozwiązanie bardzo podnosi ich wydajność i odporność. Sprawdzą się w samochodach hybrydowych lub bardzo intensywnie użytkowanych.

Najważniejsze cechy dobrego akumulatora

Chcąc kupić dobry akumulator, musimy wiedzieć, na jakie parametry zwrócić szczególną uwagę. Oto trzy sprawy, które warto wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności:

• Wielkość akumulatora – w każdym samochodzie znajduje się określona ilość miejsca na akumulator. Trzeba wziąć to pod uwagę, aby nie kupić akumulatora, który okaże się za duży i się po prostu nie zmieści do samochodu.dobry akumulator

• Prąd rozruchowy – chodzi o natężenie szczytowe akumulatora w temperaturze -18 stopni Celsjusza. Zatem im większy prąd rozruchowy, tym więcej można go dostarczyć do rozrusznika, co w ujemnych temperaturach jest nieodzowne.

• Pojemność – parametr określający ilość energii dostarczonej przez akumulator do rozładowania w temperaturze 25 stopni Celsjusza. Złe dobranie pojemności akumulatora może skutkować niedoładowaniem go, co z kolei uniemożliwi odpalenie silnika. Pojemność dobrego akumulatora powinna być o jakieś 10% większa niż ta zalecana przez producenta samochodu.

Jak dbać o akumulator?

Nawet bardzo dobry akumulator szybko się zużyje, gdy będzie źle eksploatowany i niezadbany. Jak więc o niego dbać? Przede wszystkim nigdy nie dopuszczajmy do długotrwałego rozładowania – gdy się rozładuje, jak najszybciej go naładujmy. Używajmy przy tym ładowarki dobrej jakości. W przypadku akumulatorów AGM używajmy ładowarek przystosowanym do tego. dobry akumulatorPoza tym regularnie uzupełniajmy elektrolit, ale nie przy użyciu zwykłej wody z kranu, lecz destylowanej. Jeżeli jeździmy samochodem na co dzień na krótkich trasach, co jakiś czas udajmy się nieco dalej, by doładować baterię. Dzięki temu przedłużymy żywotność naszego akumulatora.

Leave a Reply