Choć technika łączenia ze sobą różnych elementów za pomocą nitów jest stosowana od kilkuset lat, dopiero od niedawna zyskała ona wielką popularność w branży budowlanej i w różnych gałęziach przemysłu montażowego. Najbardziej podkreślaną przez stosujących ją monterów zaletą jest szybkość i pewność uzyskiwanych w ten sposób połączeń. Nity znajdują również zastosowanie wszędzie tam, gdzie występuje tylko jednostronny dostęp do łączonych powierzchni. Czym zatem są owe nity i na czym polega nitowanie?
Z jakiego materiału produkuje się nity
Od materiału, z którego wykonane są nity, w bardzo dużym stopniu zależy możliwość ich zastosowania do łączenia ze sobą różnych powierzchni. Najpopularniejsze są nity aluminiowe, choć tym mianem określa się wiele różnych materiałów, bardzo różniących się swoimi właściwościami. W zależności od zawartości magnezu nity mogą być stosowane do łączenia materiałów delikatnych (jeśli dodatek magnezu jest niewielki) lub w połączeniach, w których występują znaczne siły i naprężenia (jeśli nit zawiera duży dodatek magnezu).
Coraz częściej zalety nitów doceniane są przez producentów urządzeń specjalistycznych, narażonych na ryzyko wystąpienia korozji oraz w warunkach wysokiej temperatury lub częstych i dużych jej zmian. W takich połączeniach najlepiej sprawdzają się nity wykonane ze stali nierdzewnej, miedzi lub ze specjalnego stopu miedziano-niklowego.
Jakie nity wybrać do różnych połączeń
Łączenie ze sobą różnych materiałów będzie trwałe, jeśli zostanie do tego zastosowany odpowiedni rodzaj nitów. Od materiału, z którego wykonany jest nit i od jego rodzaju zależy zarówno trwałość i wytrzymałość połączenia, jak i łatwość i szybkość jego wykonania. Dlatego przed rozpoczęciem prac montażowych warto zastanowić się i dokonać właściwego wyboru, bo od jego prawidłowości może zależeć bezpieczeństwo użytkowania realizacji.
Najczęściej stosuje się następujące rodzaje nitów:
- Nity standardowe, które wybierane są najczęściej i wykorzystywane są zwykle podczas niewymagających spełnienia specjalnych wymagań prac remontowych i renowacyjnych. Tego rodzaju nity najczęściej wykonuje się ze standardowym, powiększonym lub wpuszczanym kołnierzem.
- Nity szczelne powinny być stosowane za każdym razem, gdy od uzyskanego połączenia oczekuje się szczelności i dużej wytrzymałości na siły rozciągające. Zwykle takie nity stosuje się wtedy, gdy połączenie będzie podlegało działaniu płynów, lub będzie pracować w zmiennych warunkach atmosferycznych.
- Nity multigrip umożliwiają łączenie ze sobą powierzchni nieregularnych, gdy wymagane jest podniesienie bezpieczeństwa całej konstrukcji.