Choroba lokomocyjna może dotknąć każdego z nas, jest jednak szczególnie dotkliwa w przypadku małych dzieci. Już za kilka dni będziemy obchodzić święto zmarłych. Wielu z nas ma w planach podróże – te dalsze, jak i bliższe. Jednak to nie korki i ceny paliwa mogą nas skutecznie przerazić, lecz niedomaganie naszego dziecka w trakcie jazdy. Jak skutecznie zapobiec chorobie lokomocyjnej u małych dzieci?
Jak przebiega choroba lokomocyjna u dzieci?
Objawy występujące u małych dzieci nieco się różnią od tych, które dotykają osoby dorosłe. Maluchy skarżą się na zawroty głowy, senność oraz uczucie znużenia. Nudności, problemy z koncentracją oraz poczucie rozbicia – to główne objawy choroby lokomocyjnej, która dotyka kilkulatków. W przypadku niemowląt można zaobserwować wzmożone ślinienie oraz uczucie senności. Odpowiedzialny za utrzymanie równowagi błędnik rozwija się do przeważnie do 5-6 roku życia. Do tego czasu dorastający organizm nie jest w stanie sobie poradzić z ogólną dezorientacją wywołaną podróżą (mózg obiera to jako poruszanie się ciała, które w rzeczywistości jest nieruchome). Dzieci bardzo szybko wyrastają z choroby lokomocyjnej, niemniej zanim to nastąpi, rodzicom nie pozostaje nic innego jak tylko zminimalizować jej objawy.
O tych rzeczach musisz pamiętać!
Zapobieganie chorobie lokomocyjnej ogranicza się do zastosowania kilku rad. Przede wszystkim dziecko powinno podróżować w foteliku, które zapewnia mu pozycje półleżącą, a więc zmniejszającej ryzyko kołysania oraz utrzymującej stabilnie głowę. Pod żadnym pozorem nie wolno ustawiać dziecka w kierunku przeciwnym do jazdy, ponieważ do wzmaga uczucie nudności. Dwie godziny przed podróżą dobrze jest podać ostatni, lekkostrawny posiłek. Do samochodu należy wziąć butelkę niegazowanej wody, a także ulubioną maskotkę malucha. W trakcie jazdy warto robić kilkuminutowe przerwy, aby dziecko miało dostęp do świeżego powietrza. Niektórych małym pasażerom pomaga ssanie ziołowych cukierków. W przypadku maluchów, które skończyły 5 rok życia, warto podać lek przeciwko objawom choroby lokomocyjnej (na przykład Aviomarin).
Tego się wystrzegaj!
Przede wszystkim nie wolno podawać jakichkolwiek posiłków w trakcie podróżowania. Dobrze jest ograniczyć picie napojów (a z pewnością należy wystrzegać się tych gazowanych). Czasami zapach paliwa potrafi wywołać nudności, w związku z czym lepiej jest wcześniej zatankować samochód (lub przynajmniej dobrze zakręcić wszystkie szyby, jeśli odbywa się to przy dziecku). Pod żadnym pozorem nie wolno palić papierosów! Miejmy na uwadze, iż dzieci są bardzo wrażliwe, dlatego napięta atmosfera albo sprzeczka rodziców może tylko pogłębić chorobę lokomocyjną.