Producenci, importerzy czy dystrybutorzy sprzętów AGD i RTV powinni zwracać szczególną uwagę na sposób pakowania takich produktów. Niewłaściwie zabezpieczone urządzenia mogą zostać uszkodzone podczas poszczególnych etapów transportu, co nie tylko wydłuża czas dostawy do końcowego odbiorcy, ale przede wszystkim generuje duże straty. Obecnie nowoczesne opakowania wykonywane są z materiałów, które doskonale zabezpieczają ładunek zarówno podczas transportu, jak i jego magazynowania. Z czego się je wykonuje? Podpowiadamy.
Opakowania EPS
Od wielu lat opakowania z tworzyw sztucznych cieszą się największą popularnością wśród producentów, importerów czy dystrybutorów elektroniki, urządzeń AGD czy RTV, ale także innych elementów. Jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów do produkcji nowoczesnych opakowań jest EPS, czyli polistyren ekspandowany, a więc jednym słowem styropian. Opakowania na AGD wykonane z tego materiału pozwalają zabezpieczyć produkt nie tylko podczas transportu ale także magazynowania.
Opakowania z EPS amortyzują wstrząsy, a ich konstrukcja chroni sprzęt przed zabrudzeniem, a także uszkodzeniami mechanicznymi, a więc zarysowaniami czy wgnieceniami. Opakowania styropianowe powinny być dostosowane do produktu, który mają zabezpieczać. Obecnie bez problemu można znaleźć firmy, które oferują kompleksową usługę tworzenia opakowań. Oznacza to, że zajmują się wymiarowaniem produktów, przygotowaniem projektu, produkcją opakowań, a następnie ich transportem do siedziby klienta.
Opakowania EPP
Kolejnym współcześnie często wykorzystywanym do produkcji opakowań materiałem jest EPP, czyli wysoko spieniony polipropylen. Jest on dość przyjazny dla środowiska, dodatkowo łatwy w recyklingu. Charakteryzuje się też niską wagą. Jest wytrzymały, odporny na uszkodzenia i od dawna stosowany na przykład w branży samochodowej.
Opakowania z EPP dzięki swoim właściwościom izolacyjnym najczęściej wykorzystywane są do transportu posiłków, a także przedmiotów wrażliwych na wahania temperatur. Świetnie sprawdzają się jednak również do zabezpieczenia innych delikatnych przedmiotów, na przykład kosmetyków, leków czy produktów laboratoryjnych. Wykonywane są z nich również skrzynie i tacki zabezpieczające towary, szeroko wykorzystywane w branży spedycyjnej.
Opakowania z tworzyw sztucznych
W niemal każdej branży wykorzystuje się opakowania z tworzyw sztucznych, które stosowane są do zabezpieczenia pakunku przed wilgocią, brudem i niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Nie są one jednak w stanie ochronić go przed uszkodzeniem w razie upadku. Dlatego zazwyczaj stosuje się je razem z innym typem zabezpieczenia. Do produkcji foliowych opakowań wykorzystuje się między innymi poliuretan o różnej gęstości, polichlorek winylu czy polietylen, a także poliwęglan.