Witamina D to jeden z tych składników, którego niedobory mogą okazać się dość szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia, jak i funkcjonowania całego ustroju. Sprawdź, dlaczego suplementacja tej witaminy jest tak ważna i poznaj najlepsze naturalne źródła witaminy D.
Witamina D – właściwości
Składnik, o jakim mowa pełni wiele istotnych funkcji w naszym organizmie. Przede wszystkim zapobiega pojawianiu się chorób układu sercowo – naczyniowego. Posiada zdolność do regulacji ciśnienia tętniczego krwi. Ma też korzystny wpływ na pracę samego serca. Wspomaga metabolizm tłuszczów. Witamina D wspomaga też naturalne siły obronne organizmu, dlatego tak ważne jest jej systematyczne przyjmowanie w okresach wzmożonych zachorowań na grypę czy różnego rodzaju infekcje wywoływane przez wirusy. Przypisuje się jej zdolność do obniżania ryzyka wystąpienia chorób nowotworowych – zwłaszcza raka piersi oraz nowotworu jelita grubego. Jest wykorzystywana w normalizacji przemiany materii u pacjentów z cukrzycą typu II oraz zapobiega cukrzycy typu I. Składnik ten jest też istotny, jeśli chodzi o utrzymanie zdrowych i silnych kości oraz mięśni. Jest też niezwykle ważna w profilaktyce osteoporozy. Ponadto witamina D wpływa też korzystnie na działanie takich istotnych narządów wewnętrznych jak: trzustka, mózg, nerki, jelita.
Niedobry witaminy D – czym grożą?
Polska znajduje się w niechlubnej czołówce krajów, w których niedobory witaminy D są dość znaczące. Dzieje się tak z wielu powodów: głównym jest niekorzystne położenie geograficzne. Po drugie – coraz częściej wybieramy siedzący tryb życia i wypoczynku. U osoby przebywającej przez co najmniej 4 godziny dziennie w zamkniętym pomieszczeniu spadek zawartości witaminy D spada dwukrotnie. Do spadku poziomu witaminy D w ustroju dochodzi też często pod wpływem przyjmowania niektórych leków. Należą do nich m.in.: leki przeciwpadaczkowe, sterydy, leki zawierające w swoim składzie dziurawiec (przeciwdepresyjne).
Do czego mogą doprowadzić niedobory tego składnika w organizmie? Niedostateczna ilość witaminy D w organizmie sprzyja zwiększonej podatności na infekcje górnych dróg oddechowych, co bywa zwłaszcza groźne jesienią i zimą, gdy zachorowań tego typu jest wyjątkowo dużo. Zbyt niski poziom witaminy D doprowadza też często do problemów ze strony układu sercowo – naczyniowego. Oznacza to większą podatność na zawał mięśnia sercowego, nadciśnienie tętnicze czy udar mózgu. Witamina D reguluje metabolizm cukrów oraz tłuszczów. Jej niedobór powoduje nieprawidłowości w tych procesach i może doprowadzić do znacznego wzrostu trójglicerydów, uszkodzenia naczyń krwionośnych, a także nadwagi. Jej niedobory są też częstą przyczyną rozwoju cukrzycy, gdyż pozbawione odpowiedniej ilości witaminy D komórki stają się mniej wrażliwe na insulinę.
Zbyt niski poziom tej witaminy wiązany jest również z wyższym ryzykiem powstania złośliwych guzów piersi oraz jelita grubego – są to jednocześnie te nowotwory, które w Polsce wciąż znajdują się do najczęściej występujących wśród Polaków. Niedobory witaminy D wywierają też negatywny wpływ na funkcjonowanie naszych mięśni. Wpływają też niekorzystnie na kondycję komórek nerwowych. Tym samym stajemy się mniej odporni na zaburzenia typu depresja, wahania nastroju, stany lękowe – u osób starszych może wystąpić otępienie. Wyjątkowo groźne bywają niedobory witaminy D u dzieci. W ich przypadku może dojść do krzywicy, zaburzeń wzrostu, a u najmłodszych pociech zbyt wolne zrastanie się ciemiączka.
Objawy niedoboru witamny D
Jakie są główne objawy niedoboru witaminy D? O tym, że stężenie tego składnika jest zdecydowanie za niski, mogą świadczyć takie symptomy jak, chociażby:
- stany depresyjne i zaburzenia nastroju;
- zbyt szybkie przemęczanie;
- nadwaga – nie mająca związku z niewłaściwą dietą czy totalnym brakiem ruchu;
- pogorszenie stanu zębów;
- częste skoki ciśnienia;
- ogólne osłabienie;
- wyraźny spadek odporności;
- częste zaparcia;
- migreny i bóle głowy.
Suplementacja witaminy D – najskuteczniejsze metody
W jaki sposób najskuteczniej uzupełniać braki tego składnika? Przede wszystkim powinniśmy sięgać po naturalne źródła witaminy D. Jej największą ilość znajdziemy w rybach: śledź, łosoś, sardynki; pieczarkach oraz maśle, jajkach, przetworach mlecznych i wątróbce.
Niedobory tego składnika uzupełnimy także uprawiając regularnie sport – najlepiej na świeżym powietrzu. Wiosną i latem warto wystawiać się przynajmniej przez 20 minut dziennie na działanie promieni słonecznych, nie zapominając przy tym o jednoczesnym stosowaniu preparatów przeciwsłonecznych. Powinniśmy też zadbać o swój stan psychiczny, czyli poszukać sposobów, które pomogą nam zachować dobry nastrój lub rozładować negatywne emocje. Możemy też sięgnąć po witaminę D w tabletkach, którą najlepiej kupić w aptece.
Jak zatem widzimy witamina D, odgrywa wiele istotnych funkcji w naszym organizmie, a ten nie jest w stanie jej zmagazynować. Dlatego też powinniśmy dbać o jej suplementację, co staje się wręcz obowiązkowe w okresie od września do marca, kiedy to zapotrzebowaniem na nią jest największe. Dobrze jest wcześniej wykonać badania ustalające jej poziom. Pomoże to w precyzyjniejszym doborze przyjmowanych dawek. Oczywiście zachęcamy też do wcześniejszej konsultacji medycznej.