Uwaga na zapalenie stawów!

Lek na zapalenie stawówJakiś czas temu pisałem o powiązaniu zapalenia stawów z wielogodzinną, biurową pracą. Otóż od tego czasu postanowiłem nieco zgłębić temat. To, co odkryłem, przeszło moje najśmielsze zdumienie.

Skąd się bierze zapalenie stawów?

Muszę uczciwie przyznać, iż przez wiele lat uważałem, że zapalenie stawów może dotknąć osoby, które nie podejmują żadnej aktywności fizycznej. Po prostu godzinami siedzą przed telewizorem lub biurkiem, a wieczory spędzają w domu, zamiast udać się na spacer lub pójść do siłowni. Jak bardzo sie myliłem! Okazuje się, że do najczęstszych czynników powstania choroby zalicza się:

  • obciążenie genetyczne – jeśli ktoś w rodzinie miał problemy ze stawami, to szansa, iż nas dotknie ta dolegliwość wzrasta nawet 5-krotnie!;
  • płeć – kobiety są trzykrotnie bardziej zarażone na problemy ze stawami;
  • palenie papierosów – nikotyna i inne substancje zawarte w dymie niszczą komórki odpowiedzialne za walkę z zapaleniem;
  • bakterie i wirusy – część naukowców podejrzewa, że niektóre szczepy bakterii i wirusów mogą przyczyniać się do rozwoju choroby;
  • defekt układu odpornościowego;
  • stres – to żadne zaskoczenie, bowiem nadmiar stresu negatywnie wpływa na całą pracę organizmu, nie tylko na stawy.

Choroba stawów dotyka najczęściej osoby między 30-tym a 50-tym rokiem życia i statystycznie dotyczy 1 na 100 mieszkańców krajów rozwiniętych. A jak wygląda to w praktyce? Okazuje się, ze problemy ze stawami mogą rozwijać się bezobjawowo przez dłuższy czas, by potem nagle zaatakować bólem ze zdwojoną siłą.

Wspomóż swój organizm w walce z bólem!

lekarz

Oczekiwanie na wizytę u reumatologa może wynieść nawet kilka tygodni

Przede wszystkim należy się niezwłocznie zgłosić do lekarza. Jednakże biorąc pod uwagę kolejki do specjalistów, może minąć parę tygodni, zanim uda nam się rozpocząć profesjonalne leczenie. A do tego czasu trzeba jakoś funkcjonować. Jak? Cóż, nie pozostaje nic innego jak zażycie dobrego leku na zapalenie stawów (na przykład Moilecu), rozpoczęcie drobnych i regularnych ćwiczeń fizycznych (mogą one znacznie złagodzić ból i zatrzymać objawy choroby) oraz zmiany diety (im mniej zbędnego tłuszczyku ma nasze ciało, tym lepiej dla stawów). Bezwzględnie należy porzucić palenie papierosów, pomocne okazuje się złagodzenie stresu i stanów nerwowych, które negatywnie wpływają na regenerację naszego organizmu. Oczywiście bardzo ważny jest komfort psychiczny oraz wsparcie ze strony najbliższych, które pozytywnie wpływają na sam samopoczucie, mobilizując i wspierając chorego do walki o lepszy komfort codziennego życia.

Leave a Reply