Telefon satelitarny

wieża sieci komórkowejWbrew dynamicznie rozwijającej się branży technologicznej, nie z każdego miejsca na świecie można bez problemów dodzwonić się do wybranej osoby. Tradycyjne smartfony często zawodzą, dlatego jeśli planujecie podróż w miejsce pozbawione bliższego dostępu do wieży sieci komórkowej (jak na przykład w Burundi, Turkmenistanie lub Macedonii), to należy ze sobą zabrać telefon satelitarny.

Jak on działa?

Przede wszystkim potrzebny jest specjalny, dwusystemowy telefon GSM, gdzie można włożyć kartę SIM. Tradycyjne urządzenia łączą się bezpośrednio z siecią telefonii komórkowej, natomiast w przypadku telefonu satelitarnego sprawa wygląda troszkę inaczej: mianowicie najpierw łączy się drogą radiową ze sztucznymi satelitami ziemskimi, które następnie przekazują sygnał sieci komórkowej na stacjach naziemnych, które łączą z odpowiednim numerem. Telefonu satelitarnego nie można używać w zamkniętych pomieszczeniach (wówczas blokuje się sygnał), a także w samochodach (chyba, że mamy w posiadaniu specjalne stacje dokujące). Co ciekawe, ceny takich połączeń są kilkukrotnie wyższe niż standardowe opłaty komunikacyjne i są zależne od operatora. Można wysyłać krótkie wiadomości tekstowe (czyli popularne smsy). Zasięg państw oraz rodzaj sieci, z jakim współpracuje polski usługodawca komórkowy jest opisany na stronach internetowych lub ego typu informacje są podawane po skonsultowaniu się z infolinią; dla przykładu: http://www.orange.pl/kid,4002009758,id,4002010439,title,roaming-satelitarny,article.html).

Satelita

Z czego musimy zrezygnować używając telefonu satelitarnego?

Przede wszystkim nie można korzystać z usług nawigacyjnych na zasadzie wyznaczania trasy od punktu A do punktu B. GPS służy do zlokalizowania osoby i nadaniu ewentualnego sygnału SOS, a nie szukania najkrótszej lub najszybszej trasy. Zapomnijcie o wszelkich dogodnościach, do jakich przyzwyczaiły nas nowoczesne aparaty komórkowe – telefonem satelitarnym nie można robić zdjęć, słuchać radia ani muzyki, nie wspominając o jakimkolwiek wideo-rejestrowaniu. Niemniej warto mieć na uwadze, iż właśnie to dzięki tym starym i stosunkowo tanim telefonom (ich ceny rozpoczynają się od 400 dolarów w zależności od producenta i modelu) można nawiązać łączność z praktycznie każdego miejsca na powierzchni Ziemi, gdzie często zawodzą nowoczesne smartfony. Są również o wiele bardziej wytrzymałe, a ich baterie wytrzymują kilka dni bez potrzeby ładowania.

Ziemia

A tak wygląda tradycyjny model telefonu satelitarnego

Telefon satelitarny Thuraya

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.