Stawka za prąd – za co naprawdę się płaci?

Stawka za prądWiele osób łapie się za głowę, widząc rachunek na energię elektryczną. Bardzo częstym argumentem, przytaczanym przez użytkowników jest fakt, iż nie zużytkowali tyle prądu, ponieważ całymi dniami z niego nie korzystają, a wieczorami zaledwie przez kilka godzin. Co składa się na opłatę energetyczną i co można zrobić, by obniżyć miesięczne koszty opłat na energię elektryczną?

Za to tak naprawdę płacimy?

Dobra energia

Wpływ na stawkę za prąd mają także pakiety klimatyczne

Podstawowa cena pakietu energetycznego obejmuje nie tylko samo zużycie prądu elektrycznego, ale także opłatę dla operatora. Stawka za prąd to opłata dla operatora i sprzedawcy energii (około 30% całkowitej ceny). Oczywiście najkorzystniejszym rozwiązaniem jest kupno prądu od tego samego operatora i dystrybutora (na przykład od firmy RWE). Co się składa na cenę 1 kWh? Następujące elementy: cena paliwa, transportu, odtworzenie mocy, akcyza oraz koszty związane z pakietami energetyczno-klimatycznymi. Cena dla klienta indywidualnego uzależniona jest od ceny energii hurtowej, która jest stosunkowo niska, niemniej systematycznie rośnie od kilkunastu miesięcy. Wiele zależy też od taryfy energetycznej, z której korzystamy. Należy ją dopasować do realnych możliwości korzystania z prądu, bowiem często źle dopasowana taryfa przyczynia się do wyższych rachunków. Właściciele domków jednorodzinnych, chcący obniżyć koszty eksploatacji domu, powinni pomyśleć i instalacji słonecznej, która pozwoli ogrzewać wodę.

Ile prądu zużywają domowe urządzenia?

Ekologiczny prąd

Korzystaj racjonalnie z prądu!

Wszystko zależy od klasy energetycznej, w jakiej zakupi się dane urządzenie. Pamiętajmy, że 1kWh to energia zużywana przez urządzenie o mocy 1000W w ciągu 60 minut. Jak to wygląda w praktyce? Bardzo prosto: godzina użytkowania piekarnika o mocy 2500kWh to koszt około 1,30zł (przy założeniu 0.55zł ceny na prąd), zaś laptopa o mocy 400W to zaledwie 40 groszy.  Oczywiście im mniejsza jest moc urządzenia, tym mniej prądu ono pobiera. Co można zrobić, aby zmniejszyć rachunki? Przede wszystkim wymienić urządzenia na posiadające wysoką klasę energetyczną A++, wymienić żarówki na ledowe, wyłączyć opcje „stand-by” w urządzeniach rtv oraz racjonalnie korzystać z prądu, tzn. wszystko wyłączać, jeśli wychodzimy z pokoju.

Leave a Reply