Środki na kleszcze i komary – czy są skuteczne?

Środki na kleszcze i komary w okresie letnim zalewają półki sklepowe, a w aptekach cieszą się największym zainteresowaniem. Wyjaśniamy, czy rzeczywiście są skuteczne i podpowiadamy, jakimi jeszcze innymi sposobami możemy chronić się przed ich ukąszeniami.

Środki na kleszcze i komary – czy i jak działają?

Preparaty na kleszcze i komary to nasza najprostsza broń przeciwko atakowi tych insektów.  Ich formuły powstają w oparciu o substancje aktywne i związki chemiczne, które mają za zadanie  minimalizować ryzyko ukąszenia przez te owady. Można je podzielić na dwie podstawowe grupy. Pierwsza to środki odstraszające. Wydzielają one zapachy, których te insekty nie tolerują. Drugi rodzaj to preparaty łagodzące ukąszenia. Stosuje się je zaraz po tym, jak zauważymy ślady ugryzienia na skórze. Zawierają one w swoim składzie substancje: przeciwbólowe, działające przeciwzapalnie oraz likwidujące świąd czy minimalizujące obrzęk. Skuteczność tych środków zależy jednak nie tylko od ich składu. Ważne jest również to, czy będziemy stosowali się do wskazań producentów.

Jak wybrać najlepsze środki na kleszcze i komary?

Przede wszystkim udając się do dobrze zaopatrzonej apteki. Wówczas mamy gwarancję, że otrzymamy środek bezpieczny, ale przede wszystkim nieprzeterminowany. Szukając dobrego preparatu na kleszcze i komary zwróćmy uwagę na jego skład. Obecnie za najbardziej skuteczną substancją substancję repelencyjną uważany jest DEET. Działa on nawet do 8 godzin. Chroni on odsłonięte części ciała przed ukąszeniami komarów. W przypadku kleszczy natomiast zapobiega ich wtargnięciu pod i na naszą odzież. Środki na kleszcze i komary zawierające DEET można stosować już u dzieci od 2-ego roku życia. Ważne, aby zachować wtedy szczególną ostrożność. Musimy zwrócić uwagę na stężenie substancji DEET w preparacie, który chcemy zastosować. Najbezpieczniejsze dla dzieci będą preparaty o zawartości DEET 9,5%. U dorosłych najefektywniej będą natomiast działały środki o zawartości DEET 15% i więcej.

Inne skuteczne metody ochrony przed komarami i kleszczami

Przede wszystkim pamiętajmy o odpowiednim stroju. Ten powinien chronić naszą głowę, a także zakrywać jak największą powierzchnię naszego ciała. Przed wyjściem do lasu czy nad wodę możemy też zastosować antyperspirant. Dzięki temu zmylimy nieco owady, które przyciąga zapach naszego potu. Przed kleszczami i komarami możemy też chronić się, sięgając po naturalną broń. Mowa tu o naparze z czystka lub szałwii, których zapachu te insekty nie tolerują. Aby wykorzystać moc tych ziół, wystarczy zabrać ze sobą w termosie napar z nich bądź wypić szklankę wywaru przynajmniej 30 minut przed wyjściem. Równie nieprzyjemny dla komarów, jak i kleszczy są aromaty wydzielane przez: czosnek, tymianek, bazylię, miętę czy cebulę. Możemy je dodać do sałatki i spożyć tuż przed wyjściem z domu.

Naturalną barierę ochronną mogą też stworzyć olejki eteryczne. Wystarczy nanieść je na skórę. Kleszcze i komary nie lubią m.in. olejków: herbacianego, lawendowego, sosnowego, cytrynowego. Aby ochronić się przed atakiem komarów, dobrze jest wybierać się na wędrówkę wcześnie rano, gdyż owady te uaktywniają się głównie wieczorami. Jeśli chodzi o kleszcze, są one najbardziej aktywne we wczesnych godzinach porannych. Ich mniejszą aktywność odnotowuje się także w czasie bardziej pochmurnych, chłodniejszych i deszczowych dni. Jeśli więc taka pogoda nas nie odstrasza, możemy ją wykorzystać na bardziej bezpieczny spacer.

Leave a Reply