Jak skutecznie szukać pracy?

Jeżeli chciałbyś zmienić pracę i ciągle nie możesz znaleźć odpowiedniej oferty, to jest to być może czas by zastanowić się nad metodologią poszukiwań. Ostatecznie, istnieje ryzyko, że robisz to po prostu w niewłaściwy sposób!

To nie jest tak, że w naszym kraju nie ma pracy. Owszem, wcale nie ma aż tak dużo ofert jak choćby w zachodniej części Starego Kontynentu, ale z drugiej strony, nie ma co też narzekać – chętna osoba zatrudnienie znajdzie zawsze. Warto jednak pamiętać, że nieraz znalezienie nowego miejsca zatrudnienia wymaga trochę więcej wysiłku niż tylko znalezienie ogłoszenia na jednym z największych portali z ofertami pracy, których w Polsce nie brakuje.

Nie ustawaj w wysiłkach!

Przede wszystkim, pamiętaj o tym, że poszukiwania zatrudnienia to proces ciągły. To oznacza, że nawet jeżeli jesteś w pełni zadowolony ze swojej obecnej pracy, raz na jakiś czas warto rozpoznać rynek. W dobie restrukturyzacji prywatnych (państwowych również) przedsiębiorstw, w kilka dni może się okazać że nie masz już pracy. A warto pamiętać, że poszukiwanie zatrudnienia w sytuacji, gdy masz przysłowiowy nóż na gardle w postaci statusu bezrobotnego nie jest specjalnie komfortowe.

Lepsze dokumenty aplikacyjne

Stałe poszukiwanie zatrudnienia ma jeszcze jedną zaletę, mianowicie pozwoli Ci wyćwiczyć się w pisaniu dokumentów aplikacyjnych. Niby nie jest to jakaś wielka sztuka, bo przecież wzorce CV i listów motywacyjnych znaleźć można w Internecie, ale tak z drugiej strony to nazbyt często okazuje się, że nie potrafimy stworzyć atrakcyjnie wyglądającej aplikacji.

Tworzenie życiorysu pozwala ocenić, które praktyki są dobre, a które nie! Zauważysz to choćby po ilości odpowiedzi na Twoje dokumenty aplikacyjne.

Doświadczenie w negocjacjach

Rozmowa kwalifikacyjna to ogromny stres dla kandydata. Uczestnicząc regularnie w tego rodzaju rozmowach zyskasz jednak znacznie większą pewność siebie. W sytuacji, gdy rzeczywiście będziesz szukać pracy, znacznie łatwiej będzie Ci rozmawiać bez stresu z potencjalnym pracodawcą! Innymi słowy – ćwiczenie czyni mistrza i w tym wypadku to się sprawdza.

źródła zdjęć: careercloud.com; nf.pl; interviewme.pl

Leave a Reply