Silniki TSI to idealna odpowiedź na potrzebę stworzenia jednostki napędowej wykorzystującej maksymalną ilość energii z minimalnej ilości paliwa. Stosowane w samochodach osobowych zapewniają kierowcą płynną i dynamiczną jazdę przy stosunkowo małym spalaniu. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej!
Silniki TSI – jak działają?
Zasada działania silników TSI jest bardzo prosta. Otóż w silnikach tych wtrysk paliwa następuje od razu do komory spalania. Silniki TSI są wyposażone również w turbosprężarki i kompresor, co pozwala uzyskać niskie zużycie paliwa przy bardzo dobrych osiągach. Silniki TSI nie wymagają osiągnięcia wysokich obrotów, by poruszać się na drodze dynamicznie i lekko. Bez większego problemu przyspiesza do około 1500 obrotów na minutę, dzięki czemu silnik pracuje zaskakująco cicho, a biegi można zmieniać zdecydowanie rzadziej. Wszystko to wpływa na jakość i komfort jazdy.

Silnik TSI
Poza tym silniki TSI w porównaniu z innymi są bardzo lekkie. Dzięki temu są one lepsze niż ich hybrydowe czy wolnossące odpowiedniki, nawet o tych samych parametrach, które posiadają cięższy zespół akumulatorów. Ma to znaczenie, gdyż lekki silnik to w praktyce lekki samochód. Z doświadczenia wiadomo, że lekki samochód daje nam mniejsze zużycie paliwa, lepsze przyspieszenie i mniejsze obciążenie elementów zawieszenia. Ma to ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy, zwłaszcza dla początkujących kierowców.
Niezawodność silników TSI
Ważną cechą silników TSI jest ich niezawodność. Co to oznacza? Że sprawdzą się w każdych warunkach drogowych – zarówno podczas jazdy w mieście, jak i w dalszą trasę. Kiedy trzeba, uzyskamy dynamiczne przyspieszenie lub zmniejszymy zużycie paliwa. Połączenie turbosprężarki i bezpośredniego wtrysku paliwa sprawia, że samochód bardzo szybko reaguje na zmianę położenia pedału gazu, co pozwala na przykład płynnie wyprzedzać. Warto jeszcze wspomnieć o oszczędności silników TSI. Są one zaprojektowane w taki sposób, by zminimalizować stratę energii i paliwa. Bezpośredni wtrysk paliwa pozwala precyzyjnie dozować paliwo dopasowując jego ilość do aktualnych potrzeb. Dzięki temu nie marnuje się żadna kropla paliwa. Z kolei turbosprężarka pozwala wykorzystać energię ze spalin do poprawienia osiągów i wydajności.

Samochody z silnikiem TSI prowadzi się płynnie, lekko i dynamicznie.
Więcej na temat silników TSI przeczytacie także TUTAJ.