Wyjazdy za granicę do pracy stały się bardzo popularne wśród Polaków. Od 2013 roku coraz więcej naszych rodaków migruje w poszukiwaniu lepszego życia, a celem ich wyjazdów w przeważającej części jest Holandia. Szacuje się, że w sezonie pracuje ich tu aż 250 tysięcy. Co sprawia, że praca w Holandii cieszy się takim zainteresowaniem? I jak się przygotować przed takim wyjazdem, by nie paść ofiarą oszustów i nieuczciwych pracodawców?
Praca w Holandii – przepustką do lepszego życia?
Ludzie wyjeżdżają za granicę z różnych powodów, jednak najczęściej chodzi o poprawienie swojego bytu. Sporo młodych osób nie widzi swojej przyszłości w rodzimym kraju, dlatego gdy tylko nadarza się okazja, postanawiają wyemigrować. To właśnie za granicą zakładają rodzinę, kupują dom i w końcu stają się częścią społeczeństwa, w którym żyją. Powrót do rodzinnego kraju wydaje im się już niemożliwy i wcale tego nie pragną. Niestety, nie każdemu tak się powiodło. Sporo osób będących w kiepskiej sytuacji finansowej w rozpaczy wręcz zdecydowało się na wyjazd do pracy za granicę. Nie sprawdzając wcześniej, dla kogo będą pracować, padli ofiarami oszustów. Okazuje się, że w Holandii problem ten jest bardzo powszechny. Dlatego też, decydując się na wyjazd do Holandii za pracą, należy dokładnie zapoznać się z umową i warunkami współpracy.

Szukając pracy zagranicą, zachowajmy szczególną ostrożność i zapoznajmy się z miejscowym prawem pracy.
Dużym błędem wyjeżdżających Polaków jest nieznajomość miejscowego prawa. Z tego powodu nieuczciwi pracodawcy mogą ich wykorzystywać, na przykład płacić mniej niż przewiduje to prawo lub zmuszać do spędzania w pracy większej ilości godzin.
O czym więc pamiętać?
Aby praca w Holandii naprawdę była dla nas szansą na stabilizację, musimy bezwzględnie pamiętać o kilku sprawach. Po pierwsze, zawsze żądajmy umowy o pracę w swoim języku ojczystym. Wtedy o wiele łatwiej sprawdzić, czy jest ona uczciwa i prawomocna.

Nigdy nie podpisujmy umów, których nie otrzymaliśmy w swoim języku ojczystym lub z którymi zapoznaliśmy się tylko pobieżnie.
Taka umowa powinna zawierać informacje o Układzie Zbiorowym Pracy (CAO), który jasno określa między innymi godziny pracy i wysokość wynagrodzenia. Trzeba też zadbać o wszystkie potrzebne zaświadczenia i ubezpieczenia. W przypadku korzystania z pomocy agencji pracy możemy liczyć, iż załatwi ona za nas wspomniane formalności. Nigdy nie podejmujmy decyzji o zatrudnieniu w Holandii czy jakimkolwiek innym kraju pod wpływem impulsu – lepiej poczekać na uczciwą ofertę pracy niż uchwycić się czegoś niesprawdzonego i w efekcie wpędzić się w jeszcze większe kłopoty.